Niculescu a pierdut, cu scorul de 6-3, 6-2, într-o oră şi 41 de minute de joc, în faţa chinezoaicei Shuai Peng, locul 25 WTA.
De-a lungul partidei, românca a comis o dublă greşeală şi a avut procentaje de reuşită la serviciu de 37 la sută cu prima minge şi 30 la sută cu cea de-a doua. Niculescu a reuşit patru break-uri, dar şi-a cedat serviciul de şapte ori.
În optimi de finală, Shuai Peng o va întâlni pe jucătoarea letonă Jelena Ostapenko, cap de serie numărul 9 şi locul 8 WTA, care a învins-o pe australianca Samantha Stosur, numărul 45 mondial, scor 6-3, 7-5.
Prezenţa în turul doi este recompensată la Beijing cu 34.744 de dolari şi 65 de puncte WTA. Calificarea în optimile de finală este premiată cu 71.774 de dolari şi 120 de puncte.
Citeşte şi: Reacţia selecţionerului Spaniei, după ce Pique a spus că e dispus să se retragă de la naţională, din cauza conflictului din Catalonia
Citeşte şi: Mijlocaşul Lu Yuefeng: Sunt fericit că sunt primul jucător chinez din România şi mândru că am ajuns la CFR Cluj
Citeşte şi: Marius Copil s-a calificat în optimile turneului challenger de la Kaohsiung. Cine este următorul adversar