Naţionala de tineret a României a învins Finlanda. Eşec pentru selecţionata U18

Echipa naţională de fotbal masculin Under 21 a învins vineri după-amiază reprezentativa similară a Finlandei, într-un meci amical disputat pe stadionul Arcul de Triumf. Tricolorii U21 s-au impus cu 2-1, cu două goluri marcate pe finalul meciului.

288 afișări
Imaginea articolului Naţionala de tineret a României a învins Finlanda. Eşec pentru selecţionata U18

Florin Bratu, antrenor la tineretul României

Oaspeţii au deschis scorul spre finalul primei reprize, prin Suhonen (0-1, min. 41).

Elevii lui Florin Bratu păreau că se îndreaptă spre un eşec, dar Birligea, în minutul 87, şi Miculescu, în minutul 90, au marcat golurile victorie României.

Selecţionerul finlandez a făcut 9 modificări în echipă în repriza secundă.

Pe 29 martie, selecţionata pregătită de Florin Bratu va juca în Maroc.

România U21 – Finlanda U21 2-1 (0-1)

A marcat: Birligea (87), Miculescu (90) / Suhonen (41)

România U21: 12. M. Popa – 5. Telcean, 6. Screciu (Cpt), 22. Farcaş, 20. A. Dumitrescu – 10. Cîmpanu (18. Miculescu, 67), 13. A. Mărginean (8. Dr. Albu, 67), 14. Dican (21. Grameni, 46), 7. Petrila – 9. Markovic (15. Birligea, 67), 19. I. Stoica (11. Baiaram, 75). Selecţioner: Florin Bratu.

Rezerve: 1. Târnovanu, 23. Bălbărău, 2. Al. Georgescu, 3. V. Ţicu, 4. M. Leca, 16. Lixandru, 17. Marrone.

Finlanda U21: 1. Sinisalo (12. Leislahti, 75) – 3. Hamalainen (2. Hyvarinen, 67), 4. Tihi, 15. Koski (5. Vainionpaa, 67), 22. Tauriainen (17. Peltola, 56) – 7. Antman (16. Hannola, 56), 8. Suhonen (6. Vidjeskog, 67), 13. Marhiev (20. Vaananen, 67), 21. Rale – 10. Skytta (19. Jokelainen, 75), 9. Ablade (14. Kilo, 75). Selecţioner: Juha Malinen.

Rezerve: 18. Hakans.

Partida a fost arbitrată de o brigadă feminină, din România alcătuită din Iuliana Demetrescu, Petruţa Iugulescu, Mihaela Ţepuşă şi Ana Maria Terteleac.

Turcii s-au impus cu 2-0

Naţionala U18 a desfăşurat un stagiu de pregătire în Turcia, unde tricolorii au jucat şi două meciuri amicale cu selecţionata similară a gazdelor. După înfrângerea din primul meci, 0-3, tricolorii au pierdut şi cel de-al doilea amical, scor 0-2.

În prelungirile meciului, la 2-0 pentru gazde, Musi a avut ocazia să reducă diferenţa, dar a ratat o lovitură de la 11 metri.

La revenirea în ţară, naţionala U18 va mai avea un meci amical, împotriva formaţiei Metaloglobus. Partida se va juca la Centrul Naţional de Fotbal Buftea, pe 29 martie, de la ora 12:00.

Turcia U18 – România U18  2-0 (1-0)

Au marcat: Şenyurt (12′), Önal (73′)

Echipele de start:
Turcia U18: 1. J. Yılmaz – 2. Dağaşan, 3. Tintis (cpt.), 4. Kavas, 5. A. Ş. Yılmaz, 6. Şenyurt, 7. İlkhan, 8. Tıknaz, 9. Önal, 10. Satmış, 11. Yardımcı. Selecţioner: Tolunay Kafkas

Rezerve: 12. Özmen – 13. Tetik, 14. Dinç, 15. Aksoy, 16. Pınarcı, 17. Çağlıyan, 18. Akman, 19. Öztürk, 20. Büyüksayar, 21. Koz, 22. Polat

România U18: 12. Lefter – 14. Cireşoiu (2. Maftei), 19. Ţone (6. Paşcalău), 3. Ungurenaşu, 13. Şuteu (cpt.) – 18. Sala, 20. Costea (16. Lăcătuş) – 17. Lambrinoc (11. Borduşanu / 4. Sălceanu), 15. Delciu (9. Palade), 22. Pelivan (7. Musi) – 21. Trică (5. Duţu). Selecţioner: Daniel Oprescu

Rezerve: 1. Dincă – 8. Boţogan, 10. Kolbasz

Naţionala U18 va disputa în toamnă prima fază a calificărilor pentru EURO 2023. România va întâlni Letonia (21 septembrie), Lituania (24 septembrie) şi Austria (27 septembrie).

Se califică la Turul de Elită primele două clasate împreună cu echipa de pe locul 3 cu cele mai bune rezultate înregistrate în faţa primelor două clasate. Turneul final va avea loc în Malta.