Norvegia U19 - România U19, scor 3-1, în turneul de calificare pentru Euro 2017

Echipa naţională Under 19 a Norvegiei a câştigat, sâmbătă, meciul împotriva reprezentativei similare a României, scor 3-1, în grupa de calificare la Turul de Elită, ultima rundă înaintea Campionatului European din 2017.

379 afișări
Imaginea articolului Norvegia U19 - România U19, scor 3-1, în turneul de calificare pentru Euro 2017

Pe arena Sportpark De Boshoek - Hardenberg din Olanda, Roseth a deschis scorul în minutul 14, după cornerul executat de Saeter. Adrian Petre a egalat în minutul 68, din pasa lui Florinel Coman. Ajer i-a readus pe norvegieni la conducere în minutul 86, din pasa lui Sandrakumar. Ultima reuşită a meciului a fost semnată de Grodem, în minutul 90, după assist-ul lui Saeter.

Norvegia: Haug - Sandrakumar, Ajer-cpt., Roseth, Bredeli - Fremstad (Groden 55'), Berge, Saeter - Hauge (72'), Risa, Hoven (Ahlander 61'). Antrenor: Eirik Horneland.

România: Vlad - Căpuşă, Paşcanu, Ciobotariu, Negrea - Oaidă (Man 57'), Dragomir - Ciobanu, Hagi-cpt., Coman (Grecu 84') - Petre. Antrenor: Costel Enache.

În urma acestui rezultat, România se află pe locul trei în clasament, fără niciun punct, la fel ca San Marino. Norvegia este liderul grupei, cu 6 puncte, urmată de Olanda, cu 3 puncte.

Tricolorii antrenaţi de Costel Enache au pierdut prima partidă disputată chiar împotriva gazdei meciurilor din grupa de calificare, Olanda. Adrian Petre a deschis scorul în minutul 14, dar două goluri primite în minutele 45 şi 45+1 au trimis cele trei puncte în dreptul batavilor.

Ultimul joc din grupă este programat pe 11 octombrie, de la ora 20:30, împotriva naţionalei statului San Marino. La Turul de Elită merg câştigătoarele celor 13 grupe de calificare împreună cu echipele de pe locul secund plus cea mai bună ocupantă a poziţiei a treia.