Reprezentativa Olandei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, luni, cu scorul de 2-1(1-0), selecţionata Slovaciei, într-un meci disputat pe Durban Stadium, în cadrul optimilor de finală ale competiţiei din Africa de Sud.

27 afișări
Imaginea articolului Olanda a învins Slovacia, scor 2-1, şi s-a calificat în sferturile Cupei Mondiale

Olanda a învins Slovacia, scor 2-1, şi s-a calificat în sferturile Cupei Mondiale (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Golurile Olandei au fost marcate de Robben '18 şi Sneijder '84, în timp ce pentru Slovacia a punctat Vittek '90+4, din penalti.

Olanda: 1. Stekelenburg - 2. Van der Wiel, 3. Heitinga, 4. Mathijsen, 5. Van Bronckhorst - 6. Van Bommel, 8. De Jong - 7. Kuyt, 10. Sneijder (20. Afellay '90+2), 11. Robben (17. Elia '71) - 9. Van Persie (21. Huntelaar '80). Antrenor: Bert Van Marwijk.

Slovacia: 1. Mucha - 2. Pekarik, 3. Skrtel, 16. Durica, 5. Zabavnik (14. Jakubko '88) - 7. Weiss, 19. Kucka, 17. Hamsik (10. Sapara '87), 15. Stoch - 18. Jendrisek (20. Kopunek '71), 11. Vittek. Antrenor: Vladimir Weiss.

Cartonaşe galbene: Robben '32, Stekelenburg '90+3 / Kucka '40, Kopunek '72, Skrtel '84

Jucătorul meciului a fost desemnat olandezul Arjen Robben.

Partida a fost arbitrată la centru de spaniolul Alberto Undiano Mallenco, ajutat la linii de compatrioţii săi, Fermin Martinez şi Juan Carlos Yuste Jimenez. Arbitru de rezervă a fost francezul Stephane Lannoy.

În sferturile de finală, Olanda va întâlni învingătoarea dintre partida Brazilia-Chile, care va avea loc astăzi, de la ora 21.30.