• FCSB a câştigat luni seara ultimul meci al etapei a 22-a din Superligă, trecând cu 4-0 de UTA Arad.
  • Olaru a marcat un hat trick şi conduce detaşat în clasamentul golgheterilor cu 13 reuşite.
  • FCSB are acum 11 puncte avans în fruntea clasamentului, în faţa lui CFR Cluj şi Rapid Bucureşti.
434 afișări
Imaginea articolului Olaru marchează un hat-trick şi o duce pe FCSB la 11 puncte avans în fruntea Superligii

Darius Olaru a dat startul spectacolului de pe Arena Naţională cu un şut din voleu, din marginea careului, după o deviere a unui fundaş advers (1-0, min. 20).

Peste doar 2 minute, Olaru a profitat de o nouă deviere norocoasă şi l-a învins a doua oră pe Kucher.

Înainte de cele două goluri, oaspeţii au nimerit bara, în minutul 8, prin Aiel Lopez, pentru ca în primul minut de joc suplimentar să mai rateze o ocazie clară de gol, prin Fabry.

Băluţă iroseşte la rîndul său şansa de a face 3-0, dar Olaru îi răzbună ratarea şi transformă un penalty, în minutul 66, pentru a completa hat trick-ul.

David Miculescu, fost jucător al arădenilor, a închis tabela în minutul 82, cu un şut din careu, servit ideal de Alhassan.

FCSB ajunge la cota 47, fiind acum cu 11 puncte peste CFR Cluj şi Rapid Bucureşti, ambele cu 36 de puncte.

UTA Arad e pe locul 13, cu 24 de puncte.