Formaţia Olympique Lyon a câştigat, marţi, pe teren propriu, scor 3-1 (2-1), în faţa echipei Girondins Bordeaux, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, informează site-ul UEFA.

29 afișări
Imaginea articolului Olympique Lyon - Girondins Bordeaux, scor 3-1, în prima manşă a sferturilor Ligii Campionilor

Olympique Lyon - Girondins Bordeaux, scor 3-1, în prima manşă a sferturilor Ligii Campionilor (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Golurile gazdelor au fost marcate de Lisandro Lopez '10, '77 (penalti) şi Bastos '32, în vreme ce pentru oaspeţi a înscris Chamakh '14.

Olympique Lyon: 1. Lloris - 13. Reveillere, 3 Cris, 5. Bodmer, 20. Cissokho - 17. Makoun, 28. Toulalan - 19. Delgado (41. Gonalons '86), 8. Pjanici (14. Govou '66), 7. Bastos (6. Kallstrom '66) - 9. Lisandro. Antrenor: Claude Puel.

Girondins Bodeaux: 1. Carrasso - 21. Chalme (3. Henrique '82), 25. Sane, 2. Ciani, 28. Tremoulinas - 18. Plasil, 5. Fernando - 7. Gouffran (11. Bellion '84), 8. Gourcuff, 17. Wendel (10. Jussie '71) - 29. Chamakh. Antrenor: Laurent Blanc.

Meciul a fost condus de o brigadă de arbitrii din Germania compusă din Felix Brych (central), Thorsten Schiffner şi Mark Borsch (asistenţi), Michael Weiner (rezervă). Observatori UEFA pentru acest joc au fost Roland Tis (Belgia) şi Bo Karlsson (Suedia).

Partida retur va avea loc, miercuri, 7 aprilie, pe arena din Bordeaux.