Oţelul Galaţi - Universitatea Cluj, scor 2-1, în Liga I

Formaţia Oţelul Galaţi a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, echipa Universitatea Cluj, într-un meci din etapa a II-a a Ligii I, în care a reuşit să revină după ce la pauză era condusă cu 1-0.

232 afișări
Imaginea articolului Oţelul Galaţi - Universitatea Cluj, scor 2-1, în Liga I

Oţelul Galaţi - Universitatea Cluj, scor 2-1, în Liga I (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Golurile învingătorilor au fost marcate de Neagu '73 şi Marquinhos '86 (penalti). Pentru oaspeţi a înscris Cristocea '2.

0-1: Cristocea înscrie cu o lovitură cu capul, după o centrare a lui Takacs.

1-1: Neagu egalează dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri.

2-1: Marquinhos transformă un penalti acordat de centralul Marius Avram pentru un fault al lui Dolha la Astafei.

Oţelul Galaţi: Brăneţ - Antunes, Sârghi, Costin, Murgoci (Popescu '46) - Milea (Filip '64), I. Neagu, Giurgiu - Iorga (Paraschiv '58), Astafei, Marquinhos. Antrenor: Ionuţ Badea

Universitatea Cluj: Dolha - Ciupe, Ninu, Szilagyi, Van Dotten - Bucşă, Popa - Takacs (L. Turcu '74), Cristocea (Sãndulescu '79), Borza (Tîrnãcop '42) - Dedu. Antrenor: Ionel Ganea

Cartonaşe galbene: Costin '34, Neagu '38, Astafei '54, Marquinhos '61 / Popa '6, Takacs '17, Borza '38

Arbitri: Marius Avram (central) - Aurel Oniţa, Daniel Mitruţi (asistenţi) - George Rădulescu (rezervă)

Observatori: Ion Craiu, Augustus Constantin

În minutul 42, imediat după ce a fost schimbat cu Tîrnăcop, Borza a avut o reacţie nervoasă lângă banca de rezerve, astfel că el a primit al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu.

La meci au asistat aproximativ 2.000 de spectatori.