Reprezentativa Paraguayului s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins selecţionata Japoniei, marţi, la Pretoria, cu scorul de 5-3 (0-0), în urma executării loviturilor de departajare.

34 afișări
Imaginea articolului Paraguay a învins Japonia la loviturile de departajare şi s-a calificat în sferturile CM

Paraguay - Japonia, 0 - 0 în optimile Cupei Mondiale (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Paraguay a transformat toate cele cinci lovituri de departajare prin Barreto, L. Barrios, Riveros, Valdez şi Cardozo. Pentru Japonia, loviturile de pedepsă au fost marcate de Endo, Hasebe şi Honda, autorul singurului penalti ratat fiind Komano.

Paraguay: 1. J. Villar - 6. Bonet, 14. Da Silva, 21. Alcaraz, 3. R. Morel - 13. Vera, 20. Ortigoza (8. E. Barreto '75), 16. Riveros - 9. Santa Cruz (7. Cardozo '94), 19. L. Barrios, 10. E. Benitez (18. H. Valdez '60). Antrenor: Gerardo Martino.

Japonia: 21. Kawashima - 3. Komano, 22. Nakazawa, 4. Tulio, 5. Nagatomo - 2. Abe (14. K. Nakamura '84) - 17. Hasebe, 8. Matsui (9. Okazaki '65), 7. Endo, 16. Okubo (11. Tamada '106) - 18. Honda. Antrenor: Takeshi Okada.

Cartonaşe galbene: Riveiros '118 / Matsui ('58), Nagatomo ('72), Honda ('90+3), Endo ('113).

Jucătorul meciului a fost desemnat atacantul japonez Keisuke Honda.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Belgia, cu Frank De Bleeckere la centru, ajutat de asistenţii Peter Hermans şi Walter Vromans. Rezervă de arbitru a fost Peter O'Leary (Noua Zeelandă).

Paraguay - Japonia este primul meci de la Cupa Mondială din Africa de Sud care s-a decis după prelungiri şi executarea loviturilor de departajare. În prelungiri, după 1-1 în timpul regulamentar de joc, s-a mai ajuns şi în partida din optimi dintre Ghana - SUA, însă reprezentativa africană a marcat prin Gyan golul victoriei în minutul 93.

În sferturi de finală, sâmbătă, Paraguay va întâlni câştigătoarea din meciul Spania - Portugalia.

Vezi aici rezumatul VIDEO al meciului Paraguay - Japonia.

Află aici care este programul Cupei Mondiale.