Poli Iaşi - Unirea Urziceni, scor 2-3

Formaţia Unirea Urziceni a învins, vineri, în deplasare, cu scorul de 3-2 (2-1), echipa Poli Iaşi, în primul meci al etapei a XXVII-a din Liga I.

17 afișări
Imaginea articolului Poli Iaşi - Unirea Urziceni, scor 2-3

Pentru Poli Iaşi au marcat A. Cristea '6 şi Paruolo '83, iar Unirea Urziceni a punctat prin Mara '9, '59 şi Onofraş '15.

Andrei Cristea a deschis scorul pentru Poli Iaşi, în minutul 6, înscriind dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri lateral stânga, la colţul scurt.

Unirea Urziceni a egalat trei minute mai târziu, prin Bogdan Mara. Acesta a înscris cu un şut de la 14 metri, după o minge respinsă greşit de defensiva ieşeană.

În minutul 15, Marius Onofraş a adus Unirea în avantaj, înscriind de la 9 metri, după ce mingea s-a oprit în noroi în faţa sa, la un duel între Burns şi un fundaş ieşean.

Bogdan Mara a marcat pentru 3-1 în minutul 59, cu un şut de la 11 metri, după un balon respins de Brăneţ.

Poli Iaşi a redus din diferenţă în minutul 83, când Gustavo Paruolo a marcat cu capul din centrul careului oaspeţilor, după o centrare de pe dreapta a lui Andrei Cristea.

La începtul meciului galeria ieşeană a afişat un tricou imens cu numărul 18 şi un banner cu mesajul "La mulţi ani, Miclea!", jucător care sărbătoreşte, sâmbătă, ziua de naştere.

Pentru Poli Iaşi, înfrângerea de vineri este prima suferită pe teren propriu în returul sezonului 2007/2008, după 2-1 cu Poli Ştiinţa Timişoara (etapa 18), 2-1 cu Steaua (etapa 20), 1-0 cu Ceahlăul (etapa 22) şi 1-0 cu CFR Cluj (etapa 25).

Antrenorul echipei Poli Iaşi, Ionuţ Popa, a avut un conflict cu atacantul formaţiei Unirea Urziceni, Bogdan Mara, în minutul 65 al meciului.

În minutul 65, Mara a fost înlocuit cu Cristian Constantin şi, după ce a părăsit terenul, s-a îndreptat către suporterii Unirii pentru a-i saluta. În drumul său, Mara a trecut prin dreptul băncii tehnice a formaţiei Poli Iaşi, unde a fost împins de Ionuţ Popa şi a căzut.

Tehnicianul formaţiei ieşene i-a întins apoi mâna pentru a-l ajuta să se ridice, însă Mara a refuzat şi s-a ridicat singur. După ce a salutat galeria, Bogdan Mara a trecut din nou prin dreptul lui Popa, care i-a arătat că l-ar fi călcat, iar cei doi şi-au adresat reciproc injurii.

Clasamentul Ligii I este următorul:
1. CFR Cluj 26 18 5 3 43 - 19 59 (+20)
2. Steaua Bucureşti 26 17 5 4 32 - 14 56 (+17)
3. Unirea Urziceni 27 13 10 4 32 - 19 49 (+7)
4. Rapid Bucureşti 26 14 6 6 40 - 23 48 (+9)
5. Dinamo Bucureşti 26 13 7 6 40 - 25 46 (+7)
6. Poli Ştiinţa Timişoara 26 13 7 6 44 - 33 46 (+10)
7. FC Vaslui 26 10 10 6 37 - 24 40 (+1)
8. Gloria Bistriţa 26 9 8 9 27 - 31 35 (-4)
9. Universitatea Craiova 26 10 4 12 29 - 34 34 (-5)
10. Oţelul Galaţi 26 10 3 13 34 - 43 33 (-3)
11. Poli Iaşi 27 8 6 13 29 - 35 30 (-12)
12. Dacia Mioveni 26 7 7 12 23 - 32 28 (-11)
13. Pandurii Târgu Jiu 26 7 6 13 27 - 34 27 (-15)
14. Gloria Buzău 26 7 5 14 25 - 44 26 (-13)
15. Farul Constanţa 26 5 9 12 15 - 28 24 (-15)
16. UTA Arad 26 5 7 14 22 - 34 22 (-17)
17. Ceahlăul Piatra Neamţ 26 6 4 16 21 - 36 22 (-17)
18. Universitatea Cluj 26 3 11 12 28 - 40 20 (-19)

*Notă: În alcătuirea clasamentului s-a ţinut cont de decizia Comisiei de Disciplină a FRF de a acorda Stelei victoria la masa verde, scor 3-0, în derbiul cu Rapid, din etapa a XXIV-a a Ligii I, hotărâre ce nu este, însă, definitivă, gruparea giuleşteană urmând să o conteste la Comisia de Apel.