Partida România-Israel, contând pentru preliminariile Campionatului European 2024, s-a încheiat la egalitate, 1-1. Pentru tricolori urmează duelul cu Kosovo.

1480 afișări
Imaginea articolului Preliminarii Euro 2024: România-Israel, 1-1. Tricolorii obţin doar un punct pe Arena Naţională

Sursa foto: Mediafax Foto

Doar remize în Grupa I. Elveţia şi Kosovo au încheiat la egalitate, 2-2; remiză albă între Andorra şi Belarus.

6. Andorra 2 puncte

Minutul 90+4 Final de meci. Ultima acţiune ofensivă a aparţinut României, dar Răzvan Marin a tras pe lângă poartă.

Minutul 90+2 Greşeli mari în defensiva naţionalei României, dar scăpăm fără să luăm gol

Minutul 90 Meciul este prelungit cu 4 minute. Tricolorii încă speră la o victorie

Minutul 87 România efectuează ultima schimbare: iese căpitanul Nicuşor Stanciu, intră Alexandru Cicâldău.

Minutul 78 Ocazie mare a României. George Puşcaş trage peste poartă.

Minutul 76 Bară pentru israelieni. Gloukh scapă singur spre poartă, dar loveşte în bară.

Minutul 66 Horaţiu Moldovan comite o eroare, dar avem noroc. Weissman nu prinde cadrul porţii.

Minutul 65 Iordănescu face încă o dublă schimbare. George Puşcaş şi Darius Olaru în locul lui Denis Alibec, respectiv Marius Marin.

Minutul 56 Edward Iordănescu simte că trebuie să schimbe ceva. Deian Sorescu şi Florinel Coman au ieşit, Olimpiu Moruţan şi Valentin Mihăilă au intrat.

Minutul 53 Israel egalează. Oscar Gloukh înscrie de la marginea careului cu un şut la colţul lung, bine plasat.

Minutul 46 A început repriza a doua.

Minutul 45+1 Pauză. Dacă învinge, România se distanţează la 4 puncte de Israel. Elveţia conduce Kosovo, 1-0.

Clasamentul Grupei I în acest moment:

1. Elveţia 13 puncte
  2. România 11 puncte
  3. Israel 7 puncte
  5. Kosovo 3 puncte

Minutul 42 Ocazie a Israelului. Peretz încearcă o lovitură de la 25 de metri, însă Horaţiu Moldovan respinge.

Minutul 27 Denis Alibec deschide scorul. Florinel Coman i-a pasat cu exteriorul lui Alibec, care întoarce la Nicuşor Stanciu. Decarul a tras puternic pe spaţiul porţii, Glazer respinge în faţă la acelaşi Alibec, care trimite pe lângă portarul israelian.

Minutul 21 Prima mare ocazie a României. Burcă trimite cu capul pe lângă poartă după centrarea lui Stanciu.

Minutul 14 După un start echilibrat, au fost câteva momente în care tricolorii au avut emoţii. Stanciu intervine prin alunecare la marginea careului pentru a-l deposeda pe Jehezkel

Minutul 1 A început meciul care ne poate distanţa în clasament de principalul adversar în lupta pentru locul 2 ce duce la EURO.

Andorra şi Belarus au remizat mai devreme, scor 0-0, ceea ce avantajează România.

Imnul de stat al României a fost cântat de soprana Felicia Filip, care a cântat pe scene internaţionale, precum Royal Opera House Covent Garden din Londra, la Moscova, Barcelona, Tokyo sau Toronto.

Echipele de start:

România: 12. Moldovan – 3. Drăguşin, 4. Manea, 6. M. Marin, 7. Alibec, 10. Stanciu-cpt., 11. Bancu, 15. Burcă, 18. R. Marin, 20. Coman, 23. Sorescu.

Selecţioner: Edward Iordănescu

Rezerve: 1. Târnovanu, 16. Aioani – 2. Raţiu, 5. Screciu, 8. Cicâldău, 9. Puşcaş, 13. Mihăilă, 14. Hagi, 17. Rus, 19. Olaru, 21. Moruţan, 22. Camora.

Israel: 18. O. Glazer – 2. Dasa-cpt., 4. Miguel Vitor, 6. Lavi, 8. Dor Peretz, 10. Solomon, 13. Goldberg, 14. Turgeman, 15. Gloukh, 17. Jehezkel, 19. Revivo.

Selecţioner: Alon Hazan

Rezerve: 1. D. Peretz, 23. Jarafi – 3. Jaber, 5. Lemkin, 7. Safuri, 9. Weissman, 11. Kinda, 12. Kanichowsky, 16. Abu Fani, 20. Baribo, 21. David, 22. Davidzada.

Tot pe Arena Naţională, marţi, pe 12 septembrie, este programat duelul cu Kosovo.