JOCURILE OLIMPICE 2012: Programul sportivilor români

Programul sportivilor români care vor concura la Jocurile Olimpice de la Londra, anunţat de COSR:

8972 afişări
Imaginea articolului JOCURILE OLIMPICE 2012: Programul sportivilor români

Programul sportivilor români la JO de la Londra (Imagine: Silviu Matei / MediafaxFoto)

  • 2 august

Ora 11.30

Judo (ExCeL - North Arena 2) - competiţia masculină, calificări - semifinale (ora 16.00) - finala (ora 18.10): Daniel Brata (100 kg)

Ora 12.00

Înot (Olympic Park - Aquatics Centre) - 50 m liber (masculin) - calificări + semifinal (ora 21.30): Norbert Trandafir

Tenis de masă (ExCeL - North Arena 1) - simplu masculin - semifinala: Adrian Crişan

Ora 12.10

Canotaj (Eton Dorney) - patru rame fără cârmaci (masculin) - semifinale: Marius Vasile Cozmiuc, Alexandru George Palamariu, Cristi Ilie Pîrghie, Florin Curuea

Ora 12.33

Înot (Olympic Park - Aquatics Centre) - calificari - 200 m liber (feminin): Camelia Potec

Ora 13.30

Tenis (Wimbledon) - sferturi de finală (simplu feminin + masculin): Irina Begu, Sorana Cîrstea, Simona Halep, Adrian Ungur; semifinale (dublu feminin + masculin): Sorana Cîrstea/ Simona Halep, Horia Tecău/Adrian Ungur; România (dublu mixt) - sferturi de finală

Ora 14.30

Canotaj (Eton Dorney) - Finala 8+1(feminin): Cristina Grigoraş, Eniko Mironcic, Camelia Lupaşcu, Roxana Cogianu, Adelina Cojocariu, Ioana Rotaru, Talida Gidoiu, Irina Dorneanu, Viorica Susanu (componenţa echipajului poate suferi modificări)

Ora 16.30

Box (ExCeL – South Arena 2) - masculin 75 kg - turul 2: Bogdan Juratoni

Tenis de masă (ExCeL - North Arena 1) - simplu masculin - finala: Adrian Crişan

Ora 17.30

Polo (Olympic Park - Water Polo Arena) - grupa B: România - Ungaria

Ora 18.30

Gimnastică (North Greenwich Arena - O2) - finala individual compus (feminin)

  • 3 august

Ora 11.30

Judo (ExCeL - North Arena 2) - competiţia masculină - calificări - semifinale (ora 16.00) - finala (ora 18.10): Vlăduţ Simionescu (+100 kg)

Ora 12.05

Atletism (Olympic Park - Olympic Stadium): Andreea Ogrăzeanu – 100 m (feminin) - serii + preliminarii (ora 12.40); Cristina Bujin – triplusalt (feminin) - calificări (ora 12.25)

Ora 12.30

Scrimă (ExCeL - South Arena 1) - sabie echipe (masculin) - calificări - finala (ora 20.00): Tiberiu Dolniceanu, Rareş Dumitrescu, Gelu Zalomir

Ora 13.30

Tenis (Wimbledon) - semifinale dublu mixt: România

Ora 14.00

Tenis (Wimbledon) - semifinale (simplu feminin + masculin): Irina Begu, Sorana Cîrstea, Simona Halep, Adrian Ungur

Atletism (Olympic Park - Olympic Stadium) - Bianca Razor - 400 m (feminin) - serii

Ora 21.00

Haltere (ExCeL - North Arena 3) - finala - 85 kg: Gabriel Sîncrăian

Ora 21.10

Atletism (Olympic Park - Olympic Stadium) - Nicoleta Grasu - aruncarea discului (feminin) - calificări

Ora 21.43

Înot (Olympic Park - Aquatics Centre): finala - 800 m liber (feminin): Camelia Potec

Ora 22.06

Înot (Olympic Park - Aquatics Centre): finala - 50 m liber (masculin): Norbert Trandafir

  • 4 august

Ora 11.00

Scrimă (ExCeL - South Arena 1) - spadă echipe (feminin) - calificări - finala (ora 20.00): Ana Maria Brânză, Anca Măroiu, Simona Cristina Gherman

Ora 12.00

Polo (Olympic Park - Water Polo Arena) - grupa B: România - Muntenegru

Ora 13.30

Canotaj (Eton Dorney) - patru rame fără cârmaci (masculin) - finala: Marius Vasile Cozmiuc, Alexandru George Palamariu, Cristi Ilie Pîrghie, Florin Curuea

Atletism (Olympic Park - Olympic Stadium): Ancuţa Bobocel, Cristina Casandra - 3000 m obstacole (feminin) - calificări

Ora 14.00

Tenis (Wimbledon) - dublu mixt locurile 3-4: România

Ora 16.00

Tenis (Wimbledon) - finala (simplu feminin + dublu masculin): Irina Begu, Sorana Cîrstea, Simona Halep; Horia Tecău/Adrian Ungur

Ora 21.30

Atletism (Olympic Park - Olympic Stadium) - Nicoleta Grasu - aruncarea discului (feminin) - finala

Andreea Ogrăzeanu - 100 m (feminin) - semifinale (ora 21.35) + finala (ora 23.55): Bianca Răzor - 400 m (feminin) - semifinale (ora 22.05).

  • 5 august

Ora 13.00

Atletism (London - The Mall) - maraton: Constantina Diţă, Lidia Şimon

Ora 14.00

Tenis (Wimbledon) - dublu mixt - finala: România

Ora 16.00

Gimnastică (North Greenwich Arena - O2) - finalele pe aparate (feminin + masculin)

Tenis (Wimbledon) - finale (dublu feminin + simplu masculin): Sorana Cîrstea/Simona Halep; Adrian Ungur

Ora 16.30

Box (ExCeL – South Arena 2) - feminin 60 kg - turul 1: Mihaela Lăcătuş

Ora 21.00

Atletism (Olympic Park - Olympic Stadium): Angela Moroşanu - 400 m garduri (feminin) - calificări; Cristina Bujin - triplusalt (feminin) - finala (ora 21.35); Bianca Răzor - 400 m (feminin) - finala (ora 23.10)

  • 6 august

Ora 11.54

Canoe (Eton Dorney) - C1-1000 m - calificări + semifinale (ora 13.14): Iosif Chirilă

Ora 16.00

Gimnastică (North Greenwich Arena - O2) - finalele pe aparate (feminin + masculin)

Ora 16.10

Polo (Olympic Park - Water Polo Arena) - grupa B: România - Serbia

Ora 16.30

Box (ExCeL - South Arena 2) - feminin 60 kg - sferturi de finală: Mihaela Lăcătuş

Ora 22.15

Atletism (Olympic Park - Olympic Stadium): Angela Moroşanu - 400 m garduri (feminin) - semifinale; Ancuţa Bobocel, Cristina Casandra - 3000 m obstacole (feminin) - finala (ora 23.05)

Ora 23.30

Box (ExCeL - South Arena 2) - masculin - 75 kg - sferturi de finală: Bogdan Juratoni

  • 7 august

Ora 11.30

Kaiac (Eton Dorney) - K 4 - 1000 m (masculin) - calificări + semifinale (ora 12.47): Ionel Gavrilă, Ştefan Vasile, Toni Ioneticu, Traian Neagu, Ionut Alexandru Mitrea, Bogdan Mada

Canoe (Eton Dorney) - C 2-1000 m - calificări (ora 11.54) + semifinale (ora 12.55): Victor Mihalachi, Alexandru Dumitrescu

Kaiac (Eton Dorney) - K 2 - 500 m (feminin) - calificări (ora 12.28) + semifinale (ora 13.30): Irina Lauric, Iuliana Paleu

Ora 12.55

Atletism (Olympic Park - Olympic Stadium) - Roxana Bîrcă - 5000 m - calificări;

Ora 15.00

Lupte greco-romane (ExCeL - North Arena 2) - preliminarii + semifinale (ora 15.30) + finala (ora 20.25): Alin Alexuc Ciurariu – 96 kg

Ora 16.00

Gimnastică (North Greenwich Arena - O2) - finalele pe aparate (feminin + masculin)

Ora 21.05

Atletism (Olympic Park - Olympic Stadium): Viorica Ţigău - lungime - calificări

  • 8 august

Ora 11.56

Canoe (Eton Dorney) - C1-1000 m - finala: Iosif Chirilă

Ora 12.00

Atletism (Olympic Park - Olympic Stadium) - Bianca Perie - aruncarea ciocanului (feminin), calificări; Mirela Lavric - 800 m (feminin), calificări (ora 13.35);

Ora 16.00

Box (ExCeL - South Arena 2) - feminin 60 kg, semifinala: Mihaela Lăcătuş

Ora 22.05

Atletism (Olympic Park - Olympic Stadium): Viorica Ţigău - lungime (feminin), finala; Angela Moroşanu - 400 m garduri (feminin), finala (ora 22.45)

Polo (Olympic Park - Water Polo Arena) - sferturi de finală;

  • 9 august

Ora 11.38

Canoe (Eton Dorney) - C 2-1000 m, finala: Victor Mihalachi, Alexandru Dumitrescu

Kaiac (Eton Dorney) - K 4 1000 m (masculin), finala (ora 11.48): Ionel Gavrilă, Ştefan Vasile, Toni Ioneticu, Traian Neagu, Ionuţ Alexandru Mitrea, Bogdan Mada

Kaiac (Eton Dorney) - K 2 - 500 m (feminin), finala (ora 12.42): Irina Lauric, Iuliana Paleu

Ora 18.45

Box (ExCeL - South Arena 2) - feminin 60 kg, finala: Mihaela Lăcătuş

Ora 21.30

Atletism (Olympic Park - Olympic Stadium): Mirela Lavric - 800 m (feminin), semifinale

  • 10 august

Ora 12.33

Kaiac (Eton Dorney) - K 2 - 200 m (masculin), calificari + semifinale (ora 13.44): Ionuţ Alexandru Mitrea, Bogdan Mada

Ora 17.00

Box (ExCeL – South Arena 2) - masculin 75 kg, semifinala: Bogdan Juratoni

Ora 21.35

Atletism (Olympic Park - Olympic Stadium): Bianca Perie - aruncarea ciocanului (feminin), finala; Roxana Bîrcă - 5000 m, finala.

  • 11 august

Ora 11.00

Atletism (Olympic Park - Olympic Stadium): Marius Cocioran - 50 km mars (masculin), finala;

Ora 12.48

Kaiac (Eton Dorney) – K 2 - 200 m (masculin), finala: Ionuţ Alexandru Mitrea, Bogdan Mada

Ora 15.00

Lupte libere (ExCeL - North Arena 2): preliminarii + semifinale (ora 15.30) + finala (ora 20.25): Rareş Chintoan - 120 kg

Ora 19.00

Atletism (Olympic Park - Olympic Stadium): Claudia Ştef - 20 km marş (feminin), finala; Esthera Petre - înălţime (feminin), finala (ora 21.00); Mirela Lavric - 800 m (feminin), finala (ora 22.00)

Ora 23.45

Box (ExCeL - South Arena 2) - masculin 75 kg, finala: Bogdan Juratoni

  • 12 august

Ora 11.00

Atletism (London - The Mall): Marius Ionescu - maraton (masculin).

Înapoi

Dacă ţi-a plăcut articolul, urmăreşte MEDIAFAX.RO pe FACEBOOK »

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.

  

Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.mediafax.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi aici