Rapid a debutat cu o victorie, scor 4-1, cu Poli Iaşi

Echipa Rapid Bucureşti a debutat cu o victorie în sezonul competiţional 2009/2010 al Ligii I, după ce a învins, cu scorul de 4-1 (1-0), formaţia Poli Iaşi, vineri, într-un meci disputat pe stadionul Giuleşti - Valentin Stănescu.

24 afișări
Imaginea articolului Rapid a debutat cu o victorie, scor 4-1, cu Poli Iaşi

Rapid a debutat cu o victorie, scor 4-1, cu Poli Iaşi (Imagine: Bogdan Maran/Mediafax Foto)

Golurile au fost marcate de Spadacio '23, Pinto '48, Herea '52 şi Cesinha '90+2, în timp ce pentru Poli Iaşi a înscris Bujor, în minutul 84.

Juliano Spadacio a deschis scorul în minutul 23, după ce a transformat o lovitură liberă de la circa 20 de metri lateral dreapta.

În minutul 48, Joao Paulo Pinto a primit o pasă de la Spadacio şi a marcat de la circa 10 metri.

Ovidiu Herea a profitat de ieşirea la ofsaid a apărării ieşene şi singur cu portarul Cristian Brăneţ a majorat scorul la 3-0, în minutul 52.

Vlad Bujor a redus din diferenţă în minutul 84, după ce a marcat pentru Poli Iaşi din cinci metri.

Cesinha a marcat pentru 4-1 în minutul 90+2, cu un şut de la zece metri, la vinclu.

Rapid Bucureşti: 89. Straton - 13. Păun (2. Helder '72), 32. Iencsi, 23. M. Constantin, 5. Mardare (19. Bozovici '67) - 10. Herea (20. Grigorie '87), 15. C. Lazăr, 6. Matici, 7. Cesinha - 30. Spadacio - 18. J.P. Pinto. Antrenor: Viorel Hizo.

Poli Iaşi: 1. Brăneţ - 77. Buta, 23. Adr. Ilie, 28. Cr. Munteanu, 3. Costache - 25. Milea - 19. Bârlădeanu (18. Miclea '59), 7. Bersnjak (11. Bujor '80), 13. Cr. Bratu (8. Ignatov '53), 10. Cr. Constantin - 9. Bâlbă. Antrenor: Petre Grigoraş.

Cartonaşe galbene: Helder '76 / A. Ilie '38, Bâlbă '41, Bersnjak '44, Milea '55, Miclea '66

Arbitri: Mugurel Drăgănescu (centru) - Sebastian Stoianof, Cătălin Savu (asistenţi) - Florin Ghimbăşan (rezervă)

Observatori: Mircea Salomir, Sorin Satmari

La meci au asistat circa 2.500 de spectatori. Au fost prezenţi selecţionerul Răzvan Lucescu, antrenorul FC Timişoara, Ioan Ovidiu Sabău, preşedintele executiv FC Timişoara, Gheorghe Chivorhian, fostul arbitru Ion Crăciunescu, fundaşul Adrian Iordache, aflat în probe la Rapid, dar şi portarul Mircea Bornescu, care a urmărit meciul lângă atacantul rapidist Lucian Răduţă. Bornescu a fost salutat de galeria giuleşteană, el scandând alături de fanii rapidişti împotriva Stelei.

Pe parcursul meciului galeria Rapidului a proferat injurii la adresa acţionarului majoritar George Copos, iar la începutul meciului, la Peluza a II-a, s-au aprins mai multe făclii, fumigene şi petarde.