Rapid a învins pe Oţelul, scor 1-0, şi a obţinut prima victorie în 2008

Echipa Rapid Bucureşti a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia Oţelul Galaţi, într-un meci din etapa a XXI-a a Ligii I, obţinând prima victorie în 2008 în primul eşalon.

16 afișări
Imaginea articolului Rapid a învins pe Oţelul, scor 1-0, şi a obţinut prima victorie în 2008

Rapid a învins pe Oţelul, scor 1-0, şi a obţinut prima victorie în 2008 (Sursa: Mediafax Foto)

Unicul gol al întâlnirii a fost înscris de Pierre Boya, în minutul 75. Camerunezul, lansat de Pancu, l-a driblat pe portarul Kolev şi a înscris în poarta goală.

Jucătorul Oţelului, Sergiu Brujan, a fost eliminat în minutul 79, după ce a primit al doilea cartonaş galben pentru un fault asupra lui Pancu.

Arbitrul Ovidiu Haţegan l-a eliminat şi pe Gabriel Paraschiv în minutul 83, căpitanul galăţenilor primind al doilea cartonaş galben după o intrare brutală la Nicole Grigore.

Oţelul: 12. Kolev - 29. Giurgiu, 18. Sg. Costin, 31. Jelev, 25. Semeghin (15. Sălăgean '65) - 28. Szekely, 10. G. Paraschiv, 9. Viglianti (20. Brujan '58), 23. Deac - 19. D. Stan, 27. E. Jula. Antrenor: Petre Grigoraş.

Rapid: 1. D. Coman - 21. Săpunaru, 24. Maftei, 23. M. Constantin, 4. Leonard - 6. Vasco Matos (16. Herea '46), 8. Şt. Grigorie (29. Buga '90+2), 18. N. Grigore, 7. Cesinha - 11. Boya, 9. Despotovici (19. Pancu '46). Antrenor: Mircea Rednic.

Cartonaşe galbene: Deac '43, G. Paraschiv '44, '83, Viglianti '55, Brujan '71, '79 / Vasco Matos '10, Leonard '42, D. Coman '42, N. Grigore '45+2, Herea '75.

Cartonaşe roşii: Brujan '79, G. Paraschiv '83.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă formată din Ovidiu Haţegan (central), Aurel Oniţă, Zoltan Szekely (asistenţi) şi Mugurel Drăgănescu (rezervă). Observatori au fost Nicolae Dobrescu şi Daniel Prodan.

La meci au asistat aproximativ 11.000 de spectatori, dintre care 150 de suporteri rapidişti.

La finalul jocului mijlocaşul gălăţean Ramses Gado, care nu a fost convocat pentru această întâlnire, a pătruns pe teren încercând să ceară socoteală brigăzii de arbitri, dar a fost împiedicat de coechipieri şi de forţele de ordine, care l-au condus în afara gazonului.