Rapid a obţinut prima victorie după trei etape, scor 2-1 cu Poli Iaşi

Formaţia Rapid a învins, cu scorul de 2-1 (1-1), echipa Poli Iaşi, înregistrând astfel prima victorie după trei remize în Liga I, sâmbătă, în deplasare, într-un meci la care tehnicianul Jose Peseiro a fost trimis de arbitru la vestiare.

16 afișări
Imaginea articolului Rapid a obţinut prima victorie după trei etape, scor 2-1 cu Poli Iaşi

Antrenorul echipei CFR Cluj, Jose Peseiro (Imagine: Mediafax Foto)

Golul echipei ieşene a fost marcat de Romulus Miclea '12. Pentru Rapid au înscris Juliano Spadacio '31 şi Joao Paulo Pinto '64.

Miclea a marcat, în minutul 12, cu un lob peste Andrade, de la 20 de metri.

Spadacio a adus egalarea pentru Rapid, în minutul 31, înscriind din interiorul careului, după ce Brăneţ a respins greşit la un şut al lui Herea din 8 metri.

Acelaşi Spadacio a contribuit la golul victoriei rapidiştilor, în minutul 64, intrând în careu pe partea stângă, după care Joao Paulo Pinto a împins mingea în poartă din doi metri.

În minutul 83, tehnicianul rapidist Jose Peseiro a fost trimis la vestiare de centralul Tiberiu Lajos.

Patru minute mai târziu, jucătorii Nicolae Grigore (Rapid) şi Leonard Naidin (Poli Iaşi) au fost eliminaţi în urma unui conflict între fotbaliştii celor două echipe, ce a avut loc la poarta echipei gazdă.

Poli Iaşi: 1. Brăneţ - 77. Buta, 3. Onuţ, 28. Cr. Munteanu, 23. Ad. Ilie - 21. Naidin, 25. Milea (16. Viveiros '66) - 19. Montiel (14. Sfârlea '59), 8. Ignatov, 18. Miclea - 13. Cr. Bratu (10. Tănasă '55). Antrenor: Ionuţ Popa.

Rapid: 99. E. Andrade - 24. Maftei, 3. Fernandes, 4. J.P. Andrade, 14. Perjă - 13. Adefemi - 16. Herea (23. M. Constantin '79), 8. Paulista (9. Răduţă '30), 30. Spadacio, 15. Lazăr (18. N. Grigore '46) - 17. J.P. Pinto. Antrenor: Jose Peseiro.

Cartonaşe galbene: Onuţ '54, Ad. Ilie '61, Buta '65 / Adefemi '45, J.P. Pinto '47, Spadacio '54, J.P. Andrade '56

Cartonaşe roşii: Naidin '87 / N. Grigore '87

Meciul a fost arbitrat de o brigadă formată din Tiberiu Lajos (central), Claudiu Tripa, Adrian Midişan (asistenţi), Marius Bocăneală (rezervă). Observatori au fost Florin Halagian şi Ioan Mureşan.

La partidă au asistat aproximativ 3.000 de spectatori, între care s-au numărat şi 50 de fani rapidişti.

Ultima victorie a echipei Rapid în Liga I data de la meciul de pe teren propriu cu Gloria Buzău, scor 1-0, din etapa a XIII-a.