Rapid învinge CFR Cluj, scor 2-0, într-un meci din etapa a VII-a a Ligii I

Echipa Rapid a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (0-0), formaţia CFR Cluj, într-un meci contând pentru etapa a VII-a a Ligii I şi în care campioana României a evoluat în nouă jucători din minutul 64, după eliminările lui Emmanuel Kone şi Bastos.

39 afișări
Imaginea articolului Rapid învinge CFR Cluj, scor 2-0, într-un meci din etapa a VII-a a Ligii I

Rapid învinge CFR Cluj, scor 2-0, într-un meci din etapa a VII-a a Ligii I (Imagine: George Filip/Mediafax Foto)

Golurile au fost reuşite de Cassio, care a punctat în minutele 58 şi 90+1.

1-0: Atacantul Cassio a marcat primul său gol la Rapid printr-o lovitură de cap din apropierea careului mic, după o centrare a lui Spadacio.

2-0: Cassio a reuşit dubla printr-un şut din apropierea porţii goale, mijlocaşul Costin Lazăr fiind cel care i-a pasat excelent atacantului rapidist.

CFR Cluj a rămas cu un om mai puţin încă din prima repriză, după ce mijlocaşul Emmanuel Kone a văzut două cartonaşe galbene în două minute, 40 şi 42. În repriza secundă, Rafael Bastos a văzut al doilea cartonaş galben, în minutul 63, după ce în prima parte arbitrul Cristian Balaj îl avertizase în minutul 44, el fiind astfel eliminat de pe teren.

Rapid: 33. Bornescu - 2. Rui Duarte, 4. M. Antonio, 23. M. Constantin, 19. Bozovici - 14. M. Roman, 15. Lazăr, 8. N. Grigore (11. Frunză '46), 7. Cesinha (20. Grigorie '76) - 9. Răduţă (99. Cassio '35), 30. Spadacio. Antrenor: Marius Şumudică.

CFR Cluj: 44. Stăncioiu - 4. Panin (30. Ramon '79), 20. Cadu, 13. Piccolo, 66. Edimar - 6. Mureşan - 28. E. Kone 11. T. Costa (15. Alcantara '75), 16. Bastos, 19. Culio - 99. Sforzini (85. Bud '83). Antrenor: Andrea Mandorlini.

Cartonaşe galbene: M. Constantin '45, Lazăr '63, Roman '88 / Sforzini '37, E. Kone 40 şi 42, Bastos '44 şi '63, Costa 63,

Cartonaşe roşii: E. Kone '42 şi Bastos '63.

Arbitri: Augustus Constantin (central) - Cristian Nica, Aurel Oniţă (asistenţi) - Dragoş Istrate (rezervă).

Observatori: Constantin Gheorghe, Rodion Cămătaru. Supervizor: Adalbert Kassai.

Meciul a fost urmărit de aproximativ 10.000 de spectatori, 100 dintre aceştia fiind fani ai formaţiei CFR Cluj.

La meci au fost prezenţi şi antrenorul echipei Dinamo, Ioan Andone, finanţatorul clubului Sportul Studenţesc, Vasile Şiman, şi fostul acţionar al FC Dinamo Vladimir Cohn.

Galeria rapidistă a afişat un mesaj de nemulţumire privind programarea grupării feroviare în zilele de vineri: "Ne încurajaţi să devenim şomeri / Nu ne mai programaţi în fiecare vineri".