Echipa Rapid Bucureşti a ratat orice şansă de calificare în 16-imile Ligii Europa, după ce a fost învinsă, joi, în deplasare, cu scorul de 3-1 (0-0), de formaţia poloneză Legia Varşovia, în etapa a patra a grupei C a competiţiei.

548 afișări
Imaginea articolului Rapid, învinsă de Legia, scor 3-1, ratează orice şansă de calificare în 16-imile Ligii Europa

Meciul Legia Varşovia - Rapid Bucureşti din Liga Europa (Imagine: Mediafax Foto)

În celălalt meci din grupă, PSV Eindhoven a remizat, scor 3-3, cu Hapoel Tel Aviv.

Cu două etape înainte de final, Rapid are trei puncte şi nu mai poate prinde unul din primele două locuri, ocupate de PSV (10 puncte) şi Legia Varşovia (9 puncte). Teoretic, Rapid poate ajunge formaţia poloneză, dar nu o poate depăşi deoarece rezultatele directe sunt favorabile Legiei.

Joi seară, pentru Rapid a marcat Teixeira '65, iar pentru Legia au înscris Radovici '54, '69 şi Kucharczyk '90+4.

Rapid a evoluat în inferioritate numerică din minutul 26, când Alexa a primit al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu deoarece a lovit cu cotul un adversar.

Legia a deschis scorul în minutul 54, prin Radovici, care a marcat de la circa şase metri, după ce un prim şut lovise bara.

Rapid a egalat prin Filipe Teixeira, în minutul 65, care a înscris cu un şut la colţul lung, după o pasă de la Herea.

Legia a preluat conducerea în minutul 69, când acelaşi Radovici a împins în poartă un balon respins în faţă de Drăghia.

Din minutul 80, egalitatea numerică s-a restabilit în teren, după ce Gol de la Legia Varşovia a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat.

Golul de 3-1 pentru Legia a venit în minutul 90+4, când Kucharczyk a înscris după o pasă de la Wolski.

Legia Varşovia: Kuciak - Jedrzejczyk, Zewlakow, Komorowski, Wawrzyniak - Borysiuk, Vrdoljak - Radovici (Wolski '90+2), Zyro (Gol '63), Rybus (Kucharczyk '86) - Ljuboja. Antrenor: Maciej Skorza.

Rapid Bucureşti: Drăghia - Rui Duarte, M. Antonio, Burcă, Bozovici - Teixeira, Alexa, Herea (Pancu '73) - Deac, Cassio (N. Grigore '29), Sburlea (Grigorie '54). Antrenor: Răzvan Lucescu.

Cartonaşe galbene: Jedrzejczyk '19, Gol '69, '80, Vrdoljak '72 / Alexa '15, '26, Bozovici '26, Grigore '42, Rui Duarte '83

Cartonaşe roşii: Gol '80 / Alexa '26

Meciul a fost arbitrat de o brigadă suedeză formată din Stefan Johannesson (centru), Magnus Sjöblom şi Mathias Klasenius (asistenţi), Daniel Stålhammar (rezervă). Arbitrii asistenţi au fost Michael Lerjeus şi Johan Hamlin.

În etapa următoare, programată în 30 noiembrie, vor avea loc meciurile: Rapid Bucureşti - Hapoel Tel Aviv şi Legia Varşovia - PSV Eindhoven.