Echipa Rapid Bucureşti s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României - Timişoreana, după a învins, joi, la Ploieşti, cu scorul de 2-0 (0-0), după prelungiri, formaţia Astra, în optimile competiţiei.

12 afișări
Imaginea articolului Rapid s-a calificat în sferturile Cupei României, după ce a învins Astra, scor 2-0

Rapid s-a calificat în sferturile Cupei României, după ce a învins Astra, scor 2-0 (Imagine: Mediafax Foto)

Golurile au fost marcate de Frunză, în minutele 93 şi 111.

La finalul celor 90 de minute, scorul era egal 0-0.

Rapid a deschis scorul în prima repriză a prelungirilor, în minutul 93, prin mijlocaşul Sorin Frunză. Un şut al lui Herea a fost respins în primă instanţă de portarul Miron, mingea a ajuns la Frunză, care din 14 metri, lateral stânga, a şutat pe colţul scurt.

Acelaşi Sorin Frunză a stabilit scorul final, 0-2, în minutul 111, când a reluat în poartă din 12 metri o pasă venită de la Grigorie.

Astra Ploieşti: 82. Miron - 25. Crăciun, 5. Rohat (3. Oprsal '52), 6. Goian, 16. Florea - 8. Seto, 19. Ben Teekloh - 23. V.Dinu (21. Fatai '46), 7. Paulinho, 11. Tigoianu (15. Mihalcea '95) - 9. Lukacs. Antrenor: Tibor Selymes.

Rapid Bucureşti: 33. Bornescu - 2. Rui Duarte, 4. M.Antonio, 23. M. Constantin, 19. Bozovic - 14. Roman (99. Cassio '57), 15. C. Lazăr, 30. Spadacio, 11. Frunză - 10. Herea (8. Grigore '97), 21. Sburlea (20. Grigorie '67). Antrenor Marius Şumudică.

Cartonaşe galbene: Paulinho '88 / Sburlea '64, Grigorie '83

Arbitri: Radu Petrescu - Andrei Constantinescu, Valentin Avram - Cătălin Pană

Observatori: Gheorghe Moise, Romică Chihaia.

La partidă au asistat aproximativ de 2.000 spectatori.