Recordurile Cupei Mondiale - jucători

Recordurile înregistrate de jucători la turneele finale ale Cupei Mondiale între anii 1930- 2006.

1068 afișări
Imaginea articolului Recordurile Cupei Mondiale - jucători

Recordurile Cupei Mondiale - jucători (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Jucătorii cu cele mai multe turnee finale: Antonio Carbajal (Mexic, 1950-1966) şi Lothar Matthaus (Germania, 1982-1998).

Jucătorul cu cele mai multe titluri mondiale: Pele, 3 titluri (1958, 1962, 1970).

Jucătorul cu cele mai multe meciuri jucate la turneul final: Lothar Matthaus (Germania), 25 de meciuri, între 1982 şi 1998.

Jucătorul cu cele mai multe minute jucate la turneul final: Paolo Maldini (Italia), 2220 minute, între 1990-2002.

Jucătorul cu cele mai multe meciuri jucate în preliminariile CM: Ivan Hurtado (Ecuador), 68 de meciuri (între 1994-2010).

Jucătorul cu cele mai multe victorii la un turneu final: Cafu, 16 victorii, între 1994 şi 2006.

Jucătorul cu cele mai multe finale jucate: Cafu (1994, 1998, 2002).

Jucătorul cu cele mai multe meciuri în calitate de căpitan la un turneu final: Diego Armando Maradona, 16 meciuri, între 1986 şi 1994.

Jucătorul cu cele mai multe meciuri în care a fost rezervă: Denilson (Brazilia), 11 partide, între 1998 şi 2002.

Cel mai tânăr jucător la turneu final: Norman Whiteside (Irlanda de Nord) - 17 ani şi 41 de zile (1982).

Cel mai tânăr jucător în preliminarii: Souleymane Mamam (Togo) - 13 ani şi 310 zile (2002).

Cel mai tânăr jucător care a evoluat într-o finală: Pele (Brazilia) - 17 ani şi 249 zile (1958).

Cel mai în vârstă căpitan de echipă: Peter Shilton (Anglia) - 40 de ani şi 292 de zile (1990).

Cel mai tânăr căpitan de echipă la un turneu de final: Tony Meola (SUA) - 21 de ani şi 109 zile (1990).

Cel mai în vârstă jucător la un turneu final: Roger Milla (Camerun) - 42 de ani şi 39 de zile (1994).

Cel mai în vârstă fotbalist care a evoluat într-o finală: Dino Zoff (Italia) - 40 ani şi 133 de zile (1982).

Cel mai în vârstă jucător care a evoluat în preliminarii: MacDonald Taylor (Insulele Virgine) - 46 de ani şi 180 de zile (2006).

Jucătorul cu cele mai multe goluri marcate la turneele finale: Ronaldo, 15 goluri (1998-2006).

Jucătorul cu cele mai multe goluri marcate la un singur turneu final: Just Fontaine (Franţa), 13 goluri (1958).

Jucătorul cu cele mai multe goluri marcate în preliminarii: Ali Daei (Iran), 35 de goluri (1994-2006).

Jucătorul cu cele mai multe goluri marcate într-un meci: Oleg Salenko (Rusia), 5 goluri (Rusia - Camerun, scor 6-1, 1990).

Jucătorul cu cele mai multe meciuri marcate într-un meci pierdut de echipa sa: Ernest Wilimowski (Polonia), 4 goluri, Polonia - Brazilia, scor 5-6, la turneul final din 1938.

Jucătorul cu cele mai multe goluri marcate într-un meci din preliminarii: Archie Thompson (Australia), 13 goluri, Australia - Samoa Americană, scor 31-0, în grupa 1 a zonei Oceania (2002).

Jucătorul cu cele mai multe goluri marcate într-o finală: Geoff Hurst (Anglia), 3 goluri, Anglia - Germania, scor 4-2 (1996).

Jucătorii cu cele mai multe goluri marcate în toate finalele: Vava (Brazilia - Suedia, 2 goluri in 1958, Brazilia - Cehoslovacia, un gol, în 1962), Pelé (Brazilia - Suedia, 2 goluri, în 1958, Brazilia - Italia, un gol în 1970), şi Zinedine Zidane (Franţa - Brazilia, 2 goluri, în 1998, Franţa - Italia, un gol în 2006).

Jucătorii cu cele mai multe hattrick-uri: Sandor Kocsis (Ungaria, în 1954), Just Fontaine (Franţa, în 1958), Gerd Muller (Germania, în 1970) şi Gabriel Batistuta (Argentina, 1994 şi 1998), câte două.

Jucătorul care a marcat cel mai rapid hattrick marcat de un jucător intrat pe parcursul meciului: Laszlo Kiss (Ungaria), 8 minute, a marcat în minutele 69, 72 şi 76 ale partidei cu Salvador, scor 10-1.

Cel mai tânăr marcator la un turneu final: Pele (Brazilia), 17 ani şi 239 de zile în partida Brazilia - Ţara Galilor, scor 1-0 (1958).

Cel mai tânăr marcator într-o finală: Pele (Brazilia), 17 ani şi 249 de zile în partida Brazilia - Suedia, scor 5-2 (1958).

Cel mai în vârstă marcator la un turneu final: Roger Milla (Camerun) - 42 de ani şi 39 de zile, în meciul Camerun - Rusia, scor 1-6 (1994).

Cel mai în vârstă marcator într-o finală: Nils Liedholm (Suedia) - 35 de ani şi 263 de zile, în meciul Brazilia - Suedia, scor 5-2 (1958).

Cel mai rapid gol marcat la Cupa Mondială: Hakan Sukur (Turcia), secunda 11, în meciul Turcia - Coreea de Sud, scor 3-2.

Cel mai rapid gol marcat de o "rezervă": Ebbe Sand (Danemarca), 16 secunde, în meciul Danemarca - Nigeria, scor 4-1.

Cel mai rapid gol marcat într-o finală: Johan Neeskens (Olanda), 90 de secunde, în meciul Olanda - Germania, scor 1-2 (1974).

Cel mai rapid gol marcat în preliminarii: Davide Gualtieri, secunda 8, în meciul San Marino - Anglia, scor 1-7 (1994).

Portarul cu cele mai multe meciuri fără gol primit la un turneu final: Peter Shilton (Anglia) şi Fabien Barthez (Franţa), zece meciuri.

Portarul cu cele mai multe minute consecutive fără gol primit la un turneu final: Walter Zenga (Italia), 571 de minute (1990).

Portarul cu cele mai multe minute consecutive fără gol primit în preliminarii: Richard Wilson (Noua Zeelandă), 921 de minute.

Portarul cu cele mai multe goluri primite: Antonio Carbajal (Mexic) şi Mohamed Al-Deayea (Arabia Saudită), câte 25 de goluri.

Portarul cu cele mai multe goluri primite la un turneu final: Hong Duk-Yung (Coreea de Sud), 16 goluri.

Portarii cu cele mai puţine goluri primite la un turneu final care au devenit campioni mondiali: Fabien Barthez (Franţa), Gianluigi Buffon (Italia), câte două.

Portarul cu cele mai multe goluri primite într-un singur meci: Luis Guevara Mora (Salvador), zece goluri.

Portarul cu cele mai puţine goluri primite la un turneu final: Pascal Zuberbuhler (Elveţia), 0 goluri.

Cel mai rapid cartonaş galben primit: Giampiero Marini (Italia) şi Sergei Gorlukovici (Rusia), primul minut.

Cel mai rapid cartonaş galben primit: Jose Batista (Uruguay), secunda 56, într-un meci cu Scoţia, din anul 1986.

De precizat că argentinianul Claudio Caniggia este unicul fotblist care a fost eliminat la un turneu final în timp ce se afla pe banca de rezerve. Arbitrul Ali Bujsaim, din Emiratele Arabe Unite, l-a eliminat pe Caniggia în timpul partidei Argentina - Suedia, scor 1-1, pentru că a fost înjurat de jucător.

Jucătorii cu cele mai multe cartonaşe primite: Zinedine Zidane (Franţa), Cafu (Brazilia), câte 6.

Jucătorii cu cele mai multe cartonaşe galbene primite: Cafu (Brazilia), 6.

Jucătorii cu cele mai multe cartonaşe roşii primite: Rigobert Song (Camerun) şi Zinedine Zidane (Franţa), câte două.