România învinsă de Israel în primul meci din 2008

Echipa naţională de fotbal a României a pierdut, cu scorul de 0-1 (0-1), meciul amical susţinut, miercuri, în deplasare, împotriva selecţionatei Israelului, după ce a jucat 67 de minute în inferioritate numerică, în urma cartonaşului roşu primit de Ovidiu Petre.

1 afișare
Imaginea articolului România învinsă de Israel în primul meci din 2008

Ovidiu Petre a eliminat în minutul 23, după ce a lovit un adversar fără minge.

Singurul gol al meciului a fost marcat de Omer Golan în minutul 25. După un corner al echipei Israelului, mingea a ajuns, printr-o deviere, la Golan care a trimis-o cu pieptul în poarta apărată de Bogdan Lobonţ, de la trei metri.

România: 1. Lobonţ - 2. Contra (18. Ogăraru '87), 4. Tamaş (14. Moţi '90+1), 15. Goian, 22. Şt. Radu (19. Neşu '90+1) - 16. Nicoliţă (7. Fl. Petre '46 / 17. G.Bucur '83), 8. Ov. Petre, 11. Cociş, 5. Chivu - 10. Mutu, 9. Marica (20. Dică '46).

Israel: 1. Aouate (22. Davidovich '46) - 14. Yoav Ziv, 3. Ben Haim (5. Gershon '46), 4. Avi Strul (21. Saban '68), 19. Dayan - 11. Ohayon (6. Gazal '67), 9. Itzhaki (7. Ben-Shushan '46), 20. Cohan 15. Benayoun - 10. Barda, 10. Golan (8. Baruchyan '60).

România a pierdut pentru prima oară în deplasare în faţa Israelului după 27 de ani de invincibilitate. Ultimul eşec al României în Israel a fost înregistrat în meciul amical disputat la 8 aprilie 1981, la Tel Aviv, scor 1-2, unicul gol al "tricolorilor" fiind marcat atunci de Mircea Sandu.