Saarbrucken, formaţie din liga a patra a Germaniei, s-a calificat în semifinale, după victoria dramatică cu Fortuna Dusseldorf, obţinută la loviturile de departajare, scor 7-6. Portarul Saarbrucken a apărat 5 penalty-uri.

134 afișări
Imaginea articolului Saarbrucken, echipă de liga a 4-a, este în semifinale Cupei Germaniei după o victorie dramatică la lovituri de departajare

Saarbrucken echipă de liga a 4-a este în semifinale cupei Germaniei după o victorie dramatică la lovituri de departajare

Echipa condus din minutul 31, după golul lui Tobian Janicke, iar portarul Daniel Batz a apărat un penalty, în minutul 83. Formaţia din Bundesliga a trimis meciul în prelungiri la una dintre ultimele faze, după golul lui Mathias Jorgensen, din minutul 90.

La loviturile de departajare, Daniel Batz a devenit eroul lui Saarbrucken şi a stabilit un record greu de atins. A apărat patru dintre şuturile prim-divizionarei, iar echipa sa a obţinut o calificare incredibilă, după ce s-au executat 20 de lovituri de departajare, scor 7-6

Pentru a ajunge în semifinalele Cupei, Saarbrucken a trecut de două echipe din prima ligă şi două formaţii din liga secundă: Regensburg, Koln, Karlsruher şi Dusseldorf.

Alături de Saarbrucken, în semifinalele Cupei Germaniei merge şi Bayern Munchen, care a trecut de Schalke, scor 1-0. Celelalte două echipe din penultimul act se vor decide după meciurile Bayer Leverkusen-Union Berlin şi Eintracht Frankfurt-Werder Bremen.