• Simona Halep a câştigat turneul de la Dubai
  • În ultimul act, jucătoarea noastră a înfruntat-o pe kazaha Elena Rybakina
  • Sportiva Elena Rybakina, în vârstă de 20 de ani, ocupă locul 19 WTA
10029 afișări
Imaginea articolului Simona Halep, campioană la Dubai după un meci dramatic. Românca a câştigat primul său titlu din acest an

Sursa foto: Profimedia

UPDATE 19.40 Jucătoarea de tenis din România, Simona Halep, locul 2 WTA, a câştigat, sâmbătă, trofeul turneului de la Dubai, după ce a învins-o în finală pe Elena Ribakina din Kazahstan, locul 19 WTA, scor 3-6, 6-3, 7-6. Este pentru a doua oară când românca este campioană la Dubai.

După mai multe game-uri împărţite, la scorul de 2-3, Elena Rybakina a reuşit o minge de break în faţa campioanei noastre. Kazaha a făcut un joc foarte bun şi a câştigat primul set cu Halep după aproximativ 40 de minute.

În al doilea set al partidei, Simona a revenit. Campioana noastră a reuşit o minge de break la scorul de 2-1 la game-uri. Rybakina a revenit la scorul de 4-2, reuşind o minge de break, dar sportiva din Kazakhstan a mai avut un serviciu pierdut la scorul de 4-3.

În setul decisiv, românca a reuşit un break la scorul de 1-2 la game-uri, însă Rybakina a revenit imediat şi a readus echilibrul jocului. Simona a făcut un joc incredibil şi a reuşit din nou să obţină un break la scorul de 5-5. Rybakina a revenit, iar setul a ajuns în tie-break unde Simona s-a impus cu 7-5.

Simona Halep a avut nevoie de aproximativ două ore şi 30 de minute pentru a câştiga finala turneului de la Dubai în faţa Elenei Rybakina.

UPDATE 18.35 În cel de-al doilea set al partidei, Simona s-a impus cu scorul de 6-3 la game-uri, după ce a pierdut primul set.

UPDATE 17.50 Simona Halep a pierdut primul set cu Rybakina, cu 3-6 la game-uri.

UPDATE 17.20 A început meciul dintre Simona Halep şi Elena Rybakina, din finala turneului WTA de la Dubai.

Pentru Halep este prima finală în circuitul WTA, după cea de la Wimbledon 2019, când a învins-o spectaculos pe americanca Serena Williams. În schimb, Rybakina a mai jucat deja în acest an alte trei finale, la Shenzhen, Hobart şi St. Petersburg.

Simona a avut parte de două partide foarte dificile la Dubai. A salvat o minge de meci contra lui Ons Jabeur, iar în faza următoare a avut nevoie de trei seturi pentru a o învinge pe Aryna Sabalenka. La jocul cu Jennifer Brady, din semifinale, românca s-a impus fără emoţii, după ce a cedat doar două game-uri.

Rybakina a învins trei adversare mai bine cotate până acum la Dubai. A eliminat-o pe câştigătoarea de la Australian Open, Sofia Kenin, dar şi pe favorita a doua a întrecerii, Karolina Pliskova. În semifinale, sportiva din Kazahstan a trecut în două seturi de croata Petra Martic.

Halep şi Rybakina s-au mai întâlnit o singură dată, însă partida s-a încheiat devreme. Se întâmpla la Wuhan, anul trecut, când Simona abandona la scorul de 4-5, în primul set, din cauza unei accidentări.