Echipa naţională de tineret a Spaniei a învins, marţi seară, la Gdynia, cu scorul de 3-1, reprezentativa Portugaliei, în Grupa B a Campionatului European de fotbal U-21 din Polonia.

124 afișări
Imaginea articolului Spania a învins Portugalia, scor 3-1, în Grupa B a Campionatului European de tineret

Saul Niguez, în minutul 21, Sandro Ramirez, în minutul 65, şi Inaki Williams, în minutul 90+3, au marcat golurile învingătorilor. Reuşita meciului i-a aparţinut, însă, portughezului Bruma, în urma unui şut puternic din voleu, de la aproximativ 25 de metri, la care portarul Arrizabalaga nu a avut nicio şansă.

Spania U21: Arrizabalaga - Bellerin, Mere, Vallejo, Jonny - Niguez, Llorente, Ceballos - Deulofeu (D. Suarez 82'), Sandro (I. Williams 75'), Asensio (M. Merino 90'). Selecţioner: Albert Celades.

Portugalia U21: Varela - Cancelo, Edgar, Semedo, Rodrigues - J. Carvalho (Paciencia 66'), Neves, Sanches (R. Horta 73') - Fernandes - Guedes, Podence (Bruma 57'). Selecţioner: Rui Jorge.

În urma acestui rezultat, Spania a acumulat şase puncte şi ocupă primul loc în Grupa B, după primele două runde, urmată de Portugalia, cu trei puncte, precum şi de Serbia şi Macedonia, cu câte un punct. În semifinale vor accede câştigătoarele celor trei grupe şi cel mai bun loc 2.

În ultimele două meciuri, Spania va întâlni Serbia, iar Portugalia va juca împotriva Macedoniei.