Sportul Studenţesc - Gloria Bistriţa, scor 4-2, în Liga I

Echipa Sportul Studenţesc a învins, luni, pe teren propriu, formaţia Gloria Bistriţa, scor 4-2 (1-2), în ultimul meci al etapei a III-a din Liga I şi a obţinut astfel primele puncte din acest sezon.

25 afișări
Imaginea articolului Sportul Studenţesc - Gloria Bistriţa, scor 4-2, în Liga I

Sportul Studenţesc - Gloria Bistriţa, scor 4-2, în Liga I (Imagine: Ciprian Sterian/Mediafax Foto)

Gazdele au marcat prin Curelea '5, '68, Bălan '49 şi Varga '90+1, iar oaspeţii au punctat prin Predescu '2 şi Moraes '35.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 2, când Predescu a intrat în careu şi a şutat puternic de la 14 metri.

Bucureştenii au egalat în minutul 5: Varga a centrat de pe partea stângă, iar Curelea a trimis mingea în poartă, cu capul, de la şapte metri.

În minutul 35, Moraes a primit o pasă în careu, a preluat pe piept şi, cu toată opoziţia fundaşului Patriche, l-a învins pe Viciu.

Gazdele au egalat din nou în minutul 49, Varga a centrat de pe partea dreaptă, mingea a fost respinsă, iar Bălan a trimis-o în poarta lui Albuţ.

Scorul a devenit 3-2 în minutul 68: Irimia a centrat din careu, iar Curelea, aflat singur la şapte metri de poartă, a înscris cu o lovitură de cap.

Varga a punctat ultimul în acest meci, în minutul 90+1, când a şutat la colţul scurt, după centrarea lui Postolache, la capătul unui contraatac purtat pe partea stângă.

Sportul Studenţesc: 33. Viciu - 15. Ciupe, 24. Patriche, 13. Ghinga, 29. Farmache - 30. Irimia, 21. Vasile (19. Cruceru '54) - 28. T. Bălan (8. Nae '88), 10. Ferfelea (22. Postolache '62), 20. D. Varga - 9. Curelea. Antrenor: Tibor Selymes.

Gloria Bistriţa: 22. Albuţ - 17. Săceanu, 3. Tudose, 18. Frăsinescu, 5. Velcovici - 6. A. Mureşan, 21. Keita (11. De Souza '76), 25. Predescu (7. Coroian '70), 30. Băjenaru, 20. De Pina (2. C. Petre '56) - 10. Moraes. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Cartonaşe galbene: Ghinga '18, D. Varga '53, Cruceru '87, Irimia '89 / De Pina '19, Moraes '41.

Arbitri: Adrian Comănescu (central) - Vasile Marinescu, Valentin Avram (asistenţi) - Claudiu Baboia (rezervă).

Observatori: Daniel Gherasim, Stan Prodan.

La meci au asistat aproximativ 1.000 spectatori.