Echipa Steaua Bucureşti a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 3-0 (1-0), formaţia FC Vaslui, în derbiul etapei a V-a a Ligii I.

36 afișări
Imaginea articolului Steaua a învins în deplasare pe FC Vaslui, scor 3-0, în derbiul etapei a V-a a Ligii I

Steaua a învins în deplasare pe FC Vaslui, scor 3-0, în derbiul etapei a V-a a Ligii I (Imagine: Mediafax Foto)

Golurile învingătorilor au fost marcate de Romeo Surdu '5, '53 şi Bogdan Stancu '46.

0-1: Surdu a fost lansat în adâncime de Latovlevici, l-a driblat pe portarul Kuciak şi a înscris în poarta goală.

0-2: Surdu a primit mingea la marginea careului, i-a pasat lui Stancu şi acesta a înscris cu un şut de la 14 metri.

0-3: Defensiva vasluienilor a fost surprinsă de o pasă în adâncime şi Surdu a înscris cu un şut de la 14 metri lateral dreapta.

FC Vaslui: 1. Kuciak - 20. Milanov, 3. Papp, 6. Rivas, 27. Hugo Luz - 4. Ghencev, 30. R. Costin (8. Pancu '60) - 2. Campano (31. Ad. Gheorghiu '60), 80. Wesley, 18. L. Sănmărtean - 9. Pouga (14. Adailton '78). Antrenor: Juan Ramon Lopez Caro.

Steaua Bucureşti: 12. Tătăruşanu - 3. Emeghara, 4. Abrudan, 23. Geraldo, 14. Latovlevici - 5. D. Stoica, 26. Bicfalvi - 10. Cr. Tănase (11. Păcurar '69), 8. Răduţ (6. Gardoş '78), 24. Surdu (91. C. Matei '85) - 28. B. Stancu. Antrenor: Ilie Dumitrescu.

Cartonaşe galbene: Milanov '43, Papp '88 / Cr. Tănase '27, Geraldo '45, Păcurar '77, Latovlevici '90+1.

Arbitri: Ovidiu Haţegan (central) - Ionel Popa, Zoltan Szekely (asistenţi) - Ionel Ivan (rezervă).

Observatori: Alexandru Popescu, Ioan Mureşan.

Supervizor: Valentin Alexandru.

La partidă au asistat aproximativ 8.000 de spectatori. Steaua nu a avut susţinători la Vaslui.

Finanţatorul FC Steaua, Gigi Becali, a ajuns la stadion cu două minute înainte de începerea meciului şi a fost nevoit să meargă printre spectatori pentru a ajunge la tribuna oficială. El a fost huiduit de fanii prezenţi la meciul de la Vaslui.

Fundaşul stelist Iasmin Latovlevici a jucat meciul 50 în Liga I.

După primirea golului trei, o parte dintre spectatorii vasluieni au strigat "demisia, demisia", cu trimitere la antrenorul spaniol Juan Ramon Lopez Caro, iar o altă parte a părăsit stadionul.

La trei minute după golul trei, finanţatorul vasluienilor, Adrian Porumboiu, a strigat către antrenor "Băi, schimbă că murim". În minutul 58, Lopez Caro a făcut două schimbări.

Mijlocaşul Cosmin Matei a debutat la Steaua.