Campioana României, Unirea Urziceni, a debutat cu o înfrângere în sezonul 2009/2010 al Ligii I, după ce a pierdut, cu scorul de 0-2 (0-1), în deplasare, meciul cu CFR Cluj, deţinătoarea Cupei şi a Supercupei.

15 afișări
Imaginea articolului Unirea Urziceni a debutat cu o înfrângere în noul sezon al Ligii I, scor 2-0 cu CFR Cluj

Unirea Urziceni a debutat cu o înfrângere în noul sezon al Ligii I, scor 2-0 cu CFR Cluj (Imagine: Mircea Roşca/Mediafax Foto)

Golurile au fost marcate de Sixto Peralta '42 şi Sebastian Dubarbier '55.

În minutul 42, după o centrare a lui Bogdan Mara de pe partea dreapată, Sixto Peralta a reluat cu capul la colţul stâng.

Sebastian Dubarbier a majorat diferenţa, în minutul 55, după ce a profitat de o nesincronizare a fundaşilor campioanei.

În minutul 80, Alcantara l-a faultat pe Rusescu în suprafaţa de pedeapsă, arbitrul Marius Avram acordând penalti pentru echipa campioană. Lovitura de pedeapsă executată de Pădureţu a fost apărată însă de Nuno Claro.

Ambele echipe au terminat meciul cu câte un jucător mai puţin, după ce Dani (CFR Cluj), în minutul 78, şi Gomes (Unirea Urziceni), în minutul 60, au fost eliminaţi pentru cumul de cartonaşe.

CFR Cluj: 1. Nuno Claro - 2. Tony, 20. Cadu, 15. Alcantara, 4. Panin - 31. Dani - 23. Mara (10. Trică '75), 8. Peralta (25. A. Leao '82), 19. Culio, 7. Dubarbier - 17. Y. Kone (19. Ruiz '88). Antrenor: Antonio Conceicao.

Unirea Urziceni: 77. Grigore - 24. Maftei, 6. Galamaz, 4. Mehmedovici, 23. Bordeanu - 32. I. Apostol (8. Paraschiv '79), 18. Ricardo Gomes, 19. Brandan (11. Onofraş '82) - 30. S. Frunză, 7. Bilaşco (10. Pădureţu '63), 14. Rusescu. Antrenor: Dan Petrescu.

Cartonaşe galbene: Dani '41, '78, Culio '51, Alcantara '58 / Bilaşco '35, Brandan '57, Pădureţu '71, Gomes '40, '60

Cartonaşe roşii: Dani '78 /Gomes '60

Arbitri: Marius Avram - Adrian Vidan, Octavian Şovre - Viorel Berbecaru.

Observatori: Mircea Neşu, Alexandru Boc

La partidă au asistat 9272 de spectatori.

CFR Cluj a învins pentru a doua oară Unirea Urziceni în mai puţin de o săptămână, după ce duminica trecută a obţinut victoria în Supercupa României.