Unirea Urziceni - CFR Cluj, scor 1-3, în etapa a XXIX-a a Ligii I

Campioana CFR Cluj a dispus, miercuri, în deplasare, într-un meci contând pentru etapa a XXIX-a a Ligii I, de vicecampioana Unirea Urziceni cu scorul de 3-1 (2-1).

47 afișări
Imaginea articolului Unirea Urziceni - CFR Cluj, scor 1-3, în etapa a XXIX-a a Ligii I

Unirea Urziceni - CFR Cluj, scor 1-3, în etapa a XXIX-a a Ligii I (Imagine: Mediafax Foto)

Golurile au fost marcate de Peralta '16 (autogol) pentru Unirea, respectiv Nicoară '26, Kone '36 şi Batin '58.

Unirea Urziceni a deschis scorul în minutul 16, când după o lovitură liberă executată de pe partea dreaptă de Pătraş, Peralta a reluat cu capul din patru metri în propria poartă.

CFR Cluj a restabilit egalitatea prin Viorel Nicoară, în minutul 26, care a şutat de la marginea careului de 16 metri pe lângă portarul George Curcă.

Campioana României a trecut în avantaj în minutul 36 prin Emmanuel Kone, care a reluat de la opt metri lateral stânga o pasă venită de la argentinianul Sixto Peralta.

În minutul 58, Paul Batin a majorat diferenţa în favoarea CFR-ului, cu un şut din apropierea careului de 6 metri.

Unirea Urziceni: 1. Curcă - 15. Buşcă, 16. E. Nicu, 24. Mera, 4. Lupu - 9. Tobă (22. Scărlătescu '76), 8. Pădureţu (25. Onicaş '16), 6. Muzac (31. Senin '75), 28. Pătraş - 90. Mihalcea, 14. Rusescu. Antrenor: Marian Pană.

CFR Cluj: 32. Mincă - 55. Diogo (23. Leo Veloso '68), 24. Rada, 13. Piccolo, 4. Panin - 28. E. Kone, 5. Sare, 16. Bastos, 11. Nicoară - 18. Peralta (8. Kivuvu '77) - 25. Buş (29. Batin '46). Antrenor: Alin Minteuan.

Cartonaşe galbene: Onicaş '43, Lupu '53 / Nuno Diogo '23.

Arbitri: Florin Miron (central) - Iulian Radu, Mircea Orbuleţ (asistenţi) - Georgian Ionescu (rezervă).

Observatori: Daniel Prodan, Constantin Ştefan.

Supervizor: Adalbert Kassai.