Unirea Urziceni - Gloria Bistriţa, scor 2-1, în Liga I

Echipa Unirea Urziceni a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-0), formaţia Gloria Bistriţa, în primul meci al etapei a XXVII-a a Ligii I.

44 afișări
Imaginea articolului Unirea Urziceni - Gloria Bistriţa, scor 2-1, în Liga I

Unirea Urziceni - Gloria Bistriţa, scor 2-1, în Liga I (Imagine: Ciprian Sterian/Mediafax Foto)

Golurile echipei Unirea au fost marcate de Pătraş '6 şi Rusescu '77, în timp ce pentru Gloria a punctat Ionuţ Bâlbă '79.

Unirea Urziceni a deschis scorul în minutul 6, prin Pătraş, care a trimis în poarta goală o minge respinsă în faţă de Albuţ, la un alt şut al mijlocaşului formaţiei gazdă.

În minutul 75, Iulian Apostol (Unirea) este eliminat, pentru un fault asupra lui Velcovici.

În minutul 77, Unirea îşi majorează avantajul, scor 2-0, prin Raul Rusescu, care a scăpat singur cu Albuţ, după o pasă primită de pe partea stângă, şi a trimis mingea sub transversală.

Gloria reduce din diferenţă în minutul 79, după ce Bâlbă a fructificat cu un şut la colţul lung o pasă în careu a lui Achim.

Unirea Urziceni 1. Curcă - 20. Toşca, 16. E. Nicu, 24. Mera, 9. Tobă - 6. Muzac, 3. Teuşan, 32. I. Apostol, 11. Al. Pădureţu, 28. Pătraş (4. Lupu '90+1) - 14. Rusescu (90. Mihalcea '90+2). Antrenor: Marian Pană.

Gloria Bistriţa: 22. Albuţ - 14. Achim, 27. Szukala, 6. Corallo, 5. Velcovici - 29. Anton (17. Săceanu '69), 16. R. Mărginean (28. Pasenciuc '58) - 21. Keita, 15. Nalaţi, 26. I. Iordache (23. Mandea '82) - 11. Bâlbă. Antrenor: Nicolae Manea. Director tehnic: Florin Halagian.

Cartonaşe galbene: Muzac '12, Tobă '68, Pădureţu '80 / Keita '21, I. Iordache '49, Szukala '76

Cartonaş roşu: Apostol '75

Arbitri: Andrei Chivulete (central) - Octavian Şovre, Dorin Mudura (asistenţi) - Mugurel Vădan (rezervă)

Observatori: Dan Petrescu, Nicolae Pantea.

Supervizor: Mircea Cezar Ionescu.