Universitatea Cluj - CS Mioveni, scor 2-2, în Liga I

Echipa Universitatea Cluj a terminat la egalitate, duminică, pe teren propriu, scor 2-2 (0-1), cu formaţia CS Mioveni, într-un meci din etapa a XVIII-a, prima a returului Ligii I, în care arbitrul Viorel Cojocaru a eliminat trei jucători.

175 afișări
Imaginea articolului Universitatea Cluj - CS Mioveni, scor 2-2, în Liga I

Golurile gazdelor au fost marcate de Claudiu Niculescu, în minutele 54 şi 70, ultimul din penalti, în timp ce pentru oaspeţi au înscris Ayza '39 şi Olteanu '56.

În minutul 37, Pele a primit direct cartonaşul roşu după ce l-a lovit cu piciorul în piept pe Enache.

0-1: Baicu a centrat din partea dreaptă, Niculescu şi Matache s-au încurcat reciproc şi Ayza a înscris cu poarta goală.

1-1: Boştină a centrat din partea dreaptă şi Claudiu Niculescu a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap de la 6 metri.

1-2: Baicu a executat o nouă lovitură liberă de pe partea dreaptă şi Olteanu a înscris cu capul pe spate de la 9 metri.

2-2: Claudiu Niculescu a transformat penaltiul acordat pentru un fault comis de Săndulescu asupra lui Marinescu, în urma căruia fundaşul Mioveniului a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat.

CS Mioveni a evoluat în inferioritate numerică din minutul 81, după ce Voicu a primit al doilea cartonaş galben, şi implicit pe cel roşu.

Universitatea Cluj: Matache - Achim (Cojocnean '67), Pele, Abrudan, Grecu - Marinescu, Boştină, Bazzi - Machado (Nasser '43), Cl. Niculescu, Ad. Cristea (Grozav '45). Antrenor: Ionuţ Badea.

CS Mioveni: O. Popescu - Voicu, Olteanu, Săndulescu, Baicu - Enache, V. Gheorghe, Naidin, Mandea (Coşereanu '46) - Ayza (Nilă '83), Cl. Ionescu (B. Stoica '71). Antrenor: Marian Pană.

Cartonaşe galbene: Cl. Niculescu '74, Boştină '79, Grecu '90+6 / Săndulescu '9, '69, Voicu '47, '81, V. Gheorghe '67, O. Popescu '90+1, Olteanu '90+6.

Cartonaşe roşii: Pele '37 / Săndulescu '69, Voicu '81.

Arbitri: Adrian Cojocaru (central) - Daniel Hulubei, Ovidiu Artene (asistenţi) - Teodora Albon (rezervă).

Observatori: Constantin Ştefan, Nicolae Dobrescu.

La partida de la Cluj-Napoca au asistat aproximativ 6.000 de spectatori.