Universitatea Cluj - Gloria Buzău, scor 1-2

Formaţia Gloria Buzău a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-1), echipa Universitatea Cluj, într-un meci din etapa a XXX-a a Ligii I, în care oaspeţii s-au impus datorită unui gol marcat în minutul 90+3.

37 afișări
Imaginea articolului Universitatea Cluj - Gloria Buzău, scor 1-2

Antrenorul Ştefan Stoica (Imagine: Mediafax Foto)

Golurile au fost înscrise de Ioviţă '10, Bicfalvi '90+3 (Gloria Buzău) şi N.Jovanovici '38 (U.Cluj).

Gloria Buzău a deschis scorul în minutul 10, prin Valentin Ioviţă, care, nemarcat, înscrie după o centrare de pe dreapta a lui Paleacu.

Gazdele au egalat în minutul 38, când Gigel Coman a centrat în faţa porţii, Goga a prelungit la Nemanja Jovanovici, iar acesta, de asemenea nemarcat, a reluat din patru metri în poartă.

Eric Bicfalvi a stabilit scorul final al partidei, 2-1 pentru Gloria Buzău, în minutul 90+3, când a marcat cu un şut plasat în stânga lui Merlier.

Universitatea Cluj: 33. Merlier - 6. S. Rădoi (15. Băd '63), 2. Cordoş, 27. Bilica, 14. Dancia - 23. Silvăşan (78. Budean '79), 25. Boudarene, 22. Bundea, 19. Coman (20. A. Savu '66) - 10. Goga, 9. N. Jovanovici. Antrenor: Alpar Meszaros.

Gloria Buzău: 32. Mincă - 18. Nejneru (4. Jozici '42), 6. Tudose, 23. Ninu, 26. Eze - 8. Paleacu (5. Doicaru '61), 15. Vlaicu, 19.Liţu, 9. Ioviţă - 20. Cl. Ionescu, 99. Nunes (14. Bicfalvi '71). Antrenor: Ştefan Stoica.

Cartonaşe galbene: S.Rădoi '48, Silvăşan '75, Goga '77, Savu '90+2 / Jozici '65

Meciul a fost arbitrat de o brigadă formată din Ionică Serea (central), Traian Marchiş, Mircea Toderici (asistenţi) şi Marian Balaci (rezervă). Observatori au fost Viorel Boiţ şi Nicolae Grigorescu.

Tehnicianul echipei U.Cluj, Alpar Meszaros, a urmărit meciul de la tribuna a doua, el fiind suspendat.

Din cauza cartonaşului galben primit duminică, Dorin Goga nu va evolua în meciul pe care clujenii îl vor disputa în etapa următoare, cu Ceahlăul Piatra Neamţ.

La partidă au asistat aproximativ 5.000 de spectatori, între care s-a numărat şi tehnicianul echipei CFR Cluj, Ioan Andone. Acesta şi-a luat notiţe şi la pauză a acordat autografe publicului timp de mai multe minute.