Victorie pentru Dinamo în meciul cu Farul Constanţa, scor 4-1

Echipa Dinamo Bucureşti a învins, vineri, în deplasare, cu scorul de 4-1 (2-1), formaţia Farul Constanţa, în primul meci al etapei a XXVII-a a Ligii I.

32 afișări
Imaginea articolului Victorie pentru Dinamo în meciul cu Farul Constanţa, scor 4-1

Victorie pentru Dinamo în meciul cu Farul Constanţa, scor 4-1 (Imagine: Mediafax Foto)

Pentru Farul a înscris Simao '25 (autogol), în timp ce pentru Dinamo au înscris Adr. Cristea '38, Dănciulescu '40, Torje '53 şi Niculescu '80.

Farul a deschis scorul în minutul 25, printr-un autogol al lui Bruno Simao, care a încercat să respingă o centrare din faţa porţii lui Emilian Dolha, dar a împins mingea în poarta proprie.

Dinamo a reuşit să egaleze, în minutul 38, printr-un gol înscris de mijlocaşul Adrian Cristea, care a şutat la firul ierbii de la marginea careului şi l-a învins pe portarul Curcă.

În minutul 40, Dinamo a preluat conducerea, 2-1, pe tabela de marcaj, după ce Ionel Dănciulescu a şutat puternic din afara careului.

Dinamo a marcat din nou, în minutul 53, prin Gabriel Torje, care a înscris după o ieşire greşită la ofsaid a apărării constănţene.

Claudiu Niculescu a marcat golul de 4-1 în minutul 80, după ce a profitat de o greşeală a lui Ben Teekloh.

Farul Constanţa: 1. G. Curcă - 77. Măţel, 23. Pătraşcu, 6. Pahor, 5. Vukomanovici - 8. Pantelie (7. Băcilă '59), 19. Ben Teekloh, 18. Voiculeţ (9. Alibec '68), 20. Rusmir, 10. Gerlem (91. Matei '83) - 13. Chico. Antrenor: Lucian Marinof.

Dinamo: 12. Dolha - 16. Blay, 18. L. Goian, 4. Moţi, 26. Bruno Simao - 22. Torje (7. Zicu '59), 17. Papa Malick (99. Cl.Niculescu '79), 20. Adr. Cristea, 8. Boştină - 9. M. Niculae (28. Miranda '83), 10. Dănciulescu. Antrenor: Mircea Rednic.

Cartonaşe galbene: Voiculeţ '28, Băcilă '82 / L.Goian '45, Boştină '70

La meci au asistat aproximativ 5.000 de spectatori, din care 300 de fani dinamovişti.

Fanii dinamovişti au afişat următorul banner: "Istoricul oraş de la malul mării, Constanţa acum ruşinea ţării".

De asemenea, suporterii Farului au avut următoarele bannere: " 61 de ani de istorie mincinoasă, japcă, furt" şi "Istoria voastră, nicidecum a noastră".