Prima pagină » Editorialiștii » COMENTARIU Lelia Munteanu: De la Klaus Magnus, o întrebare de gândire: explozie de infecţii sau viaţă socială şi locuri de muncă?

COMENTARIU Lelia Munteanu: De la Klaus Magnus, o întrebare de gândire: explozie de infecţii sau viaţă socială şi locuri de muncă?

COMENTARIU Lelia Munteanu: De la Klaus Magnus, o întrebare de gândire: explozie de infecţii sau viaţă socială şi locuri de muncă?

M-aş fi aşteptat ca măcar miercurea asta – ziua când covidul a înregistrat  noi victorii în România – Preşedintele să apară la conferinţa de presă însoţit de un Epidemiolog (specialist în acea „ramură a medicinii şi a igienei care studiază cauzele şi natura epidemiilor, precum şi mijloacele de prevenire şi combatere a acestora”). Sau însoţit de consilierul pe probleme de sănătate publică.

„Am încredere în medicii noştri” a ţinut Klaus Magnus să înlăture şi umbra vreunui echivoc. Veste bună de tot: dacă are încredere, înseamnă că le va da pe mână medicamente şi instrumentar (poate şi Remdesivir, leacul cu nume de fluviu andaluz).

Încredinţat în continuare că Guvernul Orban (al nostru) a făcut totul în lupta cu covidul, a invocat „răspundere partajată” şi s-a întrecut pe sine adăugând apoftegmatic memorabila frază: „Cetăţeanul are răspunderea probabil mai mare, boala nu se răspândeşte din instituţie în instituţie, ci de la om la om”…

Am reţinut întrebarea de gândire pe care ne-a adresat-o tuturor şi sieşi: „Vrem să merge pe un drum care duce la o explozie de cazuri sau  alegem să avem şi viaţă socială, şi locuri de muncă?”. Fără trei variante de răspuns din care să aleg, încă mai reflectez.

Recomandarea video

Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da