toxiinfectie alimentara

Intervenție de urgență în Harghita | Șapte persoane, printre care copii, au fost transportate de urgență la spital după ce li s-a făcut rău la masă

Autoritățile au intervenit de urgență în satul Valea Rece, județul Harghita, după ce mai mulți adulți și copii au acuzat vărsături și dureri de cap, simptome care indică o posibilă toxiinfecție alimentară.

DSP Iași: salata marinată a provocat focarul de salmonella de la nunta șefului IPJ Iași

Direcția de Sănătate Publică Iași a confirmat că salata marinată servită la o nuntă organizată la Hotel Capitol a fost sursa focarului de toxiinfecție alimentară care a afectat zeci de persoane.

Toxiinfecție alimentară la un salon de evenimente din Dâmbovița. A fost activat Planul Roșu de Intervenție

Autoritățile din județul Dâmbovița au activat Planul Roșu de Intervenție sâmbătă noaptea, după ce mai multe persoane au acuzat simptome specifice unei posibile toxiinfecții alimentare la un salon de evenimente din localitatea Oncești, potrivit informațiilor transmise de Prefectura Dâmbovița.

Mănânci mâncare veche? Ce alimente îți pot provoca toxiinfecție alimentară chiar și la 24 de ore după ce sunt gătite

Consumul de resturi alimentare păstrate necorespunzător reprezintă una dintre cele mai frecvente cauze ale toxiinfecției alimentare, avertizează un microbiolog britanic.

Laptele praf Nestlé, sub alertă. Produse retrase din cauza riscului de contaminare

Nestlé a anunțat o retragere globală a unor loturi de lapte praf pentru sugari din gamele sale, după ce a fost identificat un risc potențial de contaminare cu cereulidă, o toxină care poate provoca toxiinfecții alimentare.

12 copii de la o grădiniță din Capitală au ajuns la spital, cu simptome de toxiinfecție alimentară

12 copii cu vârste cuprinse între 3 și 6 ani, dar și un adult, toți de la o grădiniță din Sectorul 2 al Capitalei, au fost transportați la spital, marți, cu simptome de toxiinfecție alimentară.

Alertă în Negrești, județul Vaslui: mai multe persoane acuză simptome de toxiinfecție alimentară

Autoritățile din Negrești, județul Vaslui, sunt în alertă, vineri seara, după ce s-a semnalat o posibilă toxiinfecție alimentară la un grup format din 80 de persoane, între care 50 de copii, care au venit la un eveniment local. Până acum nouă persoane au fost duse la spital.

Ce a cauzat toxiinfecţia alimentară de la „Balul Însuraţilor” din Reghin? Primele concluzii din cadrul anchetei ANSVSA

Inspectorii Direcţiei Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Mureş au prelevat şi analizat 13 probe din alimentele şi băuturile servite în cadrul „Balului Însuraţilor”, desfăşurat în Reghin pe 8 februarie 2025, în urma căruia 350 de persoane au avut simptome de toxiinfecţie.

Mureş: Suspiciune de toxiinfecţie alimentară în Reghin. 29 de persoane au fost duse la spital / Control ANPC la restaurant

29 de persoane care se aflau într-un restaurant din Reghin, judeţul Mureş, au fost duse la spital, sâmbătă seara, cu simptome de toxiinfecţie alimentară.

Toxiinfecţia alimentară din Mehedinţi: 118 persoane s-au prezentat în spitale

Un număr total de 118 persoane s-au prezentat la spitalele din judeţele Mehedinţi şi Dolj pentru evaluare medicală şi tratament, în urma unei toxiinfecţii alimentare apărute în mai multe şcoli din judeţul Mehedinţi.

Buzău. Cel puţin 13 oameni, dintre care 11 copii, la spital cu simptome de toxiinfecţie alimentară

Cel puţin 13 oameni, dintre care 11 copii, au ajuns, duminică după-amiază, la spital, cu simptome de toxiinfecţie alimentară, după ce au mâncat la un camping.

Cum evităm toxiinfecţiile alimentare vara? Canicula poate afecta calitatea mâncării

Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA) lansează un set de recomandări pentru evitarea toxiinfecţiilor alimentare vara. Neregulile pot fi sesizate la un call center.

De la botez, direct în grija medicilor. Suspiciune de toxiinfecţie alimentară la Braşov

Mai multe persoane au ajuns, sâmbătă, la un centru de permanenţă din Braşov, cu suspiciune de toxiinfecţie alimentară, după ce au participat la un botez.

Cinci membri ai unei familii din Iaşi, la spital cu toxiinfecţie alimentară, după ce au mâncat o conservă de peşte

Patru adulţi şi o fetiţă de 11 ani din comuna ieşeană Trifeşti au ajuns, duminică, la Spitalul de Boli Infecţioase cu toxiinfecţie alimentară, după ce au mâncat dintr-o conservă de peşte.
Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da