- Home
- Politic
- Alegeri locale 2012
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
Guvernul renunţă la TVA pe achiziţii intracomunitare şi accize la bunuri de lux
Guvernul a decis să renunţe la aplicarea TVA pentru achiziţii intracomunitare şi reintroducerea accizelor la produse de lux, după ce Comisia Europeană a atenţionat că aceste prevederi încalcă legislaţia UE, dar a menţinut registrul operatorilor intracomunitari, care va fi înfiinţat la 1 august 2010.
În şedinţa de miercuri, Guvernul a rediscutat ordonanţa de urgenţă privind combaterea evaziunii fiscale, avizată la finele lunii mai, dar încă nepublicată în Monitorul Oficial, şi a adoptat o nouă formă care elimină prevederile incriminate de către CE, au declarat agenţiei MEDIAFAX surse oficiale.
"S-a decis în acelaşi timp ca produsele pentru care se va aplica taxarea inversă să fie restrânse, prin eliminarea unor mărfuri", au arătat sursele citate.
Documentul aprobat la 30 mai prevedea că achiziţiile intracomunitare de cereale, legume, fructe, carne, peşte, flori, zahăr şi materiale de construcţii vor avea TVA.
În forma iniţială, ordonanţa stabilea totodată că vor fi din nou accizate confecţiile din blănuri naturale (cu 45%), cu excepţia celor de iepure, oaie, capră, articole din cristal (15%), bijuteriile din aur şi/sau din platină, cu excepţia verighetelor (10%), produse de parfumerie (între 10 şi 35%), armele şi armele de vânătoare altele decât cele de uz militar (100%), iahturile şi alte nave şi ambarcaţiuni cu sau fără motor pentru agrement (între 5 şi 15%), precum şi motoarele cu capacitate de peste 25 CP destinate iahturilor şi altor nave şi ambarcaţiuni pentru agrement (între 5 şi 9%).
Comisia Europeană a transmis în urmă cu două săptămâni, pentru MEDIAFAX, că ordonanţa privind combaterea evaziunii fiscale "ridică o serie de îngrijorări în ceea ce priveşte conformitatea sa cu legislaţia UE" şi a reclamat că a fost consultată foarte târziu de către autorităţile române, iar Guvernul nu a ţinut cont de observaţiile primite din partea CE.
Ministrul Finanţelor a admis că atât aplicarea TVA pentru achiziţii intracomunitare, cât şi taxarea inversă privind TVA din anumite tranzacţii în piaţa internă contravin legislaţiei europene, dar a arătat că autorităţile vor urmări să iasă din această procedură înainte să fie aplicate penalităţi.
-
Diaconu despre Roşia Montană: Preşedintele ţării a avut dreptate - ori pe stânga, ori pe dreapta
Social ieri, 23:09
Ministrul Culturii, Mircea Diaconu, a declarat, vineri seară, la Alba Iulia, că preşedintele Traian Băsescu "a avut perfectă dreptate" când a vorbit despre proiectul de la Roşia Montană şi a cerut expunerea unei poziţii "ori pe stânga, ori pe dreapta". citeşte tot
-
Kelemen: UDMR nu participă la reînhumarea lui Nyiro, fiind un eveniment electoral al lui Szasz
Politic ieri, 22:57
Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a anunţat, vineri, că reprezentanţii Uniunii nu vor participa, duminică, la Odorheiu Secuiesc, la reînhumarea scriitorului Nyiro Jozsef, întrucât este "un eveniment electoral" al lui Szasz Jeno, liderul PCM. citeşte tot





Pt firmele care vand s-au produc bijuteri din aur se reintroduce acciza 15 % !! HOTIE !
Si pe strada se tranzactioneaza kile ..sute de kile de aur intr-0 luna (pe piata neagra).
domnilor guvernati este aberant cea ce faceti . se aduc cu sacosa bijuteri din Turcia si se vand , peste tot, in firme, in spitale,primari..ect..ect si se mai dau si in rate ! si acolo nu se plateste nici TVA. nici ACCIZE nici IMP pe PROFIT !!!
dar statul roman DOARME !
Ne-au luat din bani, din bonuri si din libertatea de exprimare, ne ameninta ca ne dau afara daca comentam.Ne-au luat de prosti si vad ca tine!!! Unde sunt tinerii de alta data, unde sunt tinerii de acum 20 de ani ??? Unde sunt cei care cu "tupeu"au luptat si si-au jertjit viata pentru tara..., tara de care acum astia isi bat joc.
Ne scuipa-n cap si, isi sterg pantofii pe mutrele noastre schimonosite de ganduri negre, de greutati si datorii.
Bravo lor..., ca meritam!
Deci se scoate accizele de la bunuri de lux si ramine cea de la benzina de la curentul electric. Deci pentru romani benzina curentul electric sunt lucruri de lux. Vedeti ba desteptilor pe cine ati votat. Sa traiti bine cum vrea Baselul fara curent fara benzina.