- Home
- Politic
- Alegeri locale 2012
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
Bacău: Un tren cu 600 de călători a lovit un tractor la o trecere la nivel cu calea ferată - VIDEO
Un tren rapid în care se aflau aproximativ 600 de persoane şi care se deplasa de la Suceava spre Bucureşti a lovit în plin, duminică, un tractor cu remorcă la o trecere la nivel cu calea ferată, în dreptul localităţii Răcăciuni, judeţul Bacău, în urma accidentului nefiind rănită nicio persoană.
Bacău: Un tren cu 600 de călători a lovit un tractor la o trecere la nivel cu calea ferată (Imagine:Cristian Andreescu/Mediafax Foto)
Potrivit reprezentanţilor Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Bacău, accidentul s-a produs la un kilometru distanţă de Halta localităţii Răcăciuni, la ora 10.21, la o trecere de nivel cu calea ferată fără bariere, dar care era semnalizată acustic şi luminos.
"În trenul rapid Suceava Nord - Bucureşti, care are în compunere zece vagoane, se aflau 588 de persoane, în urma accidentului nefiind înregistrată nicio victimă", a declarat Andrei Grecu, de la ISU Bacău.
Potrivit sursei citate, din primele date se pare că şoferul unui tractor cu remorcă, încărcată cu furaj, nu a respectat semnalele acustice şi a trecut calea ferată fără să se asigure. În urma impactului, locomotiva trenului a fost avariată, la fel şi motorul şi partea din faţă a tractorului.
Sursa citată a mai spus că şoferul tractorului, Ion Pană, în vârstă de 29 de ani, este în stare de şoc.
"Şoferul tractorului cu remorcă, în vârstă de 29 de ani, nu a respectat semnalele acustice şi luminoase la traversarea căii ferate, iar în momentul în care traversa calea ferată partea din faţă a tractorului a fost acroşată de locomotiva trenului rapid", a mai spus Andrei Grecu.
Potrivit reprezentantului ISU Bacău, circulaţia pe linia ferată a fost întreruptă aproximativ 40 de minute, garnitura de tren a plecat cu viteză redusă spre prima gară, Sascut, urmând ca reprezentanţii CFR să decidă dacă locomotiva trenului va fi schimbată sau nu.
Mihai Bălăiţă, un martor care locuieşte în apropierea zonei unde s-a produs accidentul, a declarat, duminică pentru corespondentul MEDIAFAX, că în momentul producerii incidentului s-a auzit o bubuitură, acesta precizând că după bubuitură, uitându-se pe geam, a văzut trenul mergând cu o viteză redusă, iar în momentul în care a ajuns la locul accidentului a văzut că motorul şi puntea din faţă a tractorului, precum şi bara erau aruncate la aproximativ o sută de metri în lanul de porumb.
"Eram în casă. Am auzit o bubuitură şi am văzut trenul deplasându-se încet. M-am dus să văd despre ce e vorba şi am vorbit cu şoferul tractorului, care mi-a povestit că din cauza remorcii încărcate cu furaj tractorul a început să patineze pe calea ferată atunci când a încercat să traverseze, remorca trăgându-l practic înapoi. Când am ajuns la calea ferată, am văzut că motorul şi puntea din faţă ale tractorului erau aruncate la peste o sută de metri de locul accidentului, în lanul de porumb", a declarat Mihai Bălăiţă.
Reprezentanţii Poliţiei Transporturi din Bacău au precizat că şoferul tractorului implicat în accident era angajat de numai trei zile la o firmă din localitatea Sascut. Bărbatul în vârstă de 29 de ani, avea permis de conducere pentru tractor, însă numai pentru "brazdă", fără a putea conduce pe căi rutiere, drumul care intersecta calea ferată fiind un drum judeţean.
Şoferul tractorului, aflat în stare de şoc, a refuzat să facă declaraţii, el nefiind rănit, în condiţiile în care locomotiva trenului a lovit doar partea din faţă a tractorului, mecanicul de tren reuşind să-l frâneze pentru a diminua forţa impactului.
Circulaţia feroviară în zonă a fost reluată după aproximativ o jumătate de oră.
-
ANALIZĂ - Bogaţii din sudul Europei îşi mută averea în nord: Am muncit toată viaţa. Nu pot să risc ca banii mei să devină drahme
Economic astăzi, 12:26
Locuitorii bogaţi din sudul Europei îşi transferă economiile către bănci din Luxemburg, Elveţia şi ţările nordice, îngrijoraţi de perspectiva ieşirii Greciei din zona euro şi de situaţia sectorului bancar din Spania şi Portugalia, potrivit unei analize Reuters. citeşte tot
-
Vosganian critică Guvernul pentru Ordonanţa de Urgenţă privind primăriile. Ponta: Vosganian nu ştie ce a decis Curtea Constituţională
Politic astăzi, 12:21
Liberalul Varujan Vosganian susţine, pe blog, că Guvernul ar fi trebuit să numere până la zece înainte de a emite OUG prin care a retras bani de la primării, act declarat neconstituţional, iar premierul Victor Ponta răspunde că fostul ministru PNL nu ştie ce a decis CC, ci a citit doar în ziare. citeşte tot





mai intai trebuia sa se asigure dupaia sa treaca el daca a vazut trenu cum a putut sa plece
mai e un pic si cfr va fi lichidat !! nu degeaba il indatoreaza berceanu la banci !! pe urma urmeaza ca a mai ramas.......gazul.....hid rocentralele.......! !! doar trebuie cumva baietii lui basescu sa faca bani !!pe profesori ii lichideza ca si pe doctori prin salariile mici..........si gata e romania !!! plateste blestemul lui ceusescu !!
pe principiul asta intreb si eu: ce atatea semnale luminoase si acustice? "la calea ferata trebuie sa incetinesti si sa te asiguri! asta e tot!". in sfanta superficialitate in logica tipic romaneasca ce simplu e totul.