Liderii sindicali anunţă grevă în aproape toate domeniile, angajaţilor le e frică să participe

Liderii sindicali au anunţat iniţial grevă generală şi de solidaritate în 31 mai în aproape toate sectoarele de activitate, ulterior unele federaţii s-au sustras de la protest, iar în prezent nici cei care au rămas fermi pe poziţie nu pot spune exact câţi angajaţi vor opri efectiv lucrul.

Liderii sindicali anunţă grevă în aproape toate domeniile, angajaţilor le e frică să participe (Imagine: Adriana Neagoe/Arhiva Mediafax Foto)

Pentru luni sunt anunţaţi că vor intra în grevă generală pe termen nelimitat 360.000 de angajaţi din educaţie şi 80.000 de funcţionari publici din administraţie. Acestora ar trebui să li se mai adauge, într-o grevă de solidaritate, peste 100.000 de angajaţi din administraţie, 120.000 de salariaţi din sănătate, dar şi aproximativ zeci de mii de poliţişti, angajaţi din penitenciare.

În realitate însă, cei care vor opri cu adevărat lucrul vor fi mult mai puţini.

Şi aceasta pentru că angajaţilor le este frică să semneze pentru grevă, întrucât sunt ameninţaţi că vor fi daţi afară, lucru recunoscut chiar şi de liderii sindicali.

Cel mai mare impact al acestei greve ar fi trebuit să îl aibă neparticiparea la proba de bacalaureat de luni.

Ministrul Daniel Funeriu spunea însă, joi, că 77 la sută dintre profesori vor participa luni la examene, iar cei care nu vor veni vor fi înlocuiţi, astfel încât bacalaureatul să se poată desfăşura. Acest procent este contrazis cu jumătate de gură de liderii sindicali, care vorbesc de ameninţări din partea inspectoratelor la adresa cadrelor didactice.

În administraţia publică centrală şi locală s-a vorbit, de asemenea, de oprirea totală a activităţii, pentru că toate federaţiile din acest sector spun că, cel puţin pe parcursul zilei de luni, vor înceta lucrul, fiind vorba de peste 200.000 de sindicalişti care ar fi semnat pentru greva generală sau de solidaritate.

Paşii legali pentru declanşarea grevei generale i-au înfăptuit toate cele patru federaţii din învăţământ şi două din cele din administraţie. Celelalte promit, deocamdată, solidarizarea, dar ameninţă că vor parcurge şi ele toate procedurile legale şi vor declanşa greva generală pe termen nelimitat. În acest moment promisiunile rămn la stadiu delarativ, unii lideri sindicali "jucându-se" cu ameninţările despre greva de câteva zile, având în vedere presiunile care se fac asupra angajaţilor pentru a nu participa la grevă şi la riscul de a-şi pierde locul de muncă.

Dacă tuturor acestor bugetari le vor scădea cu siguranţă salariile de luna viitoare, angajaţii din regiile autonome sau societăţile comerciale cu capital de stat nu ştiu sigur dacă sunt sau nu vizaţi de aceste diminuări.

Chiar şi în aceste condiţii, metroul şi o parte din mijloacele de transport de la RATB (unele troleibuze şi tramvaie) nu vor circula marţi, până la ora 16.00.

Sindicaliştii de la CFR sunt încă indecişi, liderii spunând că momentan "îi consultă" pe angajaţi şi că vor anunţa dacă se solidarizează sau nu. Acest lucru i-a revoltat vineri pe câţiva dintre membrii de sindicat de la metrou aflaţi la o conferinţă comună a celor de la metrou, RATB şi CFR, ei cerându-le feroviarilor "unitate". Autobuzele, ca şi trenurile, vor circula normal marţi, în ziua grevei de solidaritate a unora dintre transportatori.

Cifrele privind numărul greviştilor au fost lansate, schimbate, negociate, au născut polemici şi au demontat strategii. Nu au reuşit să le demonteze pe cele ale guvernanţilor. Măsurile de austeritate au fost deja adoptate, iar Executivul urmează să-şi asume răspunderea pentru ele.

Rămâne de văzut câţi dintre greviştii anunţaţi se vor ţine de cuvânt şi vor opri activitatea şi dacă va fi vreun impact al acestor greve asupra politicii de austeritate. Lucru greu de crezut, aproape imposibil.

(Material de Geanina Sandu, geanina.sandu@mediafax.ro)



comentează şi tu Momentan sunt 50 comentarii
Taguri:
SINDICATE ,
GREVĂ ,
angajati
COMENTARII
  • @pt golea 30 mai 2010

    Banii sunt la BNR - de-aia 1E=4,2RON si nu 5RON cum ar vrea patriciu si vantu, ca sa le creasca averea si sa va poata cumpara cu totu`! In ceea ce priveste emigrarea, si eu vreau sa pleci in alta parte si sa discutam dupa vreo 2 ani. Sa vad ce primesti pe degeaba in alta parte (ca servicii medicale, educatie, siguranta publica si justitie si administratie publica in serviciul cetateanului nu avem, desi eu unul platesc de-mi sar capacele, iar astia fac greve pe banii mei).

  • faranume 30 mai 2010

    draga ghita uiti un aspect...ungurii nu sunt pusi de basescu ci au fost tolerati datorita guvernelor anterioare fara de care alianta cu ei nu le aducea majoritate parlamentara...asa ca ciocu mic si varsa-ti oful in alta parte sau macar vorbeste ce e de vorbit....imi e scarba de toti cei acre vorbiti aiurea uitand parca ca de 20 ani sunteti mintiti,furati,inselati de toate guvernele.........sunteti jalnici si penibili...LA MUNCA CU VOI

  • pt golea 30 mai 2010

    stimate domn, eu cred ca mai sunt bani, dar nu pentru fraierii de noi ci doar pt ei. si pina acu ce au facut, au dormit?sau cum am ajuns asa,citi bani au imprumutat anul trecut si ce au facut cu ei?cite exemple ati vazut de cum au cheltuit banii?vi se pare normal?ma gindesc din ce in ce mai serios sa plec din aceasta tara pentru ca copilul meu sa nu mai treaca prin ce am trecut noi, sa nu fie o noua generatie de sacrificiu,iar cind voi ajunge la pensie sa stiu ca o voi avea, nu apare un boc si..

  • vezi toate comentariile
COMENTEAZĂ ŞI TU
Eroare: Câmpurile marcate cu roşu nu sunt valide!
Comentariul a fost adǎ ugat!

Cod captcha invalid!

Introdu numǎrul din imagine:

* Faceţi click pe imagine pentru a genera alt numǎr
ŞTIRILE ZILEI
Versiunea: mobil  |  completa