Reprezentativa feminină de fotbal a României a pierdut, vineri seară, la Louvain, în faţa Belgiei, scor 3-2, cea de-a doua partidă din cadrul preliminariilor Campionatului Mondial din 2019, care se va desfăşura în Franţa, informează site-ul frf.ro.

245 afișări
Imaginea articolului Belgia - România, scor 3-2, în preliminariile Campionatului Mondial de fotbal feminin din 2019

Belgiencele au înscris cel de-al treilea gol cu câteva minute înainte de finalul partidei. Pentru România au înscris Cosmina Duşa, în minutul 38, şi Laura Rus, în minutul 53, iar pentru gazde au punctat Cayman, în minutele 37 şi Wullaert, în minutul 87.

Echipa României: 1. Părăluţă - 7. Giurgiu, 5. Meluţă, 6. Ficzay, 20. Goder - 4. Bortan (C), 8. Tărăşilă, 19. Ciolacu (Hergzeg 46') - 10. Voicu (Sandu 70'), 18. Duşa, 9. Rus (Bătea 79'). Antrenor: Mirel Albon.

Belgia: 1. Odeurs - 2. Philtjens (Daniels 74'), 18. De Neve, 16. Van Den Abbeele, 22. Deloose - 7. Van Gorp (Coutereels 74'), 6. De Caigny, 14. Vanmechelen (Zeler 83'), 20. Biesmans - 11. Cayman, 9. Wullaert. Antrenor: Ives Serneels.

În primul meci, România a fost învinsă de Italia, la Cluj-Napoca, scor 0-1. Pentru naţionala feminină urmează deplasarea în Italia, unde pe 24 octombrie se va disputa returul cu italiencele, de la 16:00, pe stadionul Teofilo Patini din Castel di Sangre, provincia L'Aquila.

România face parte din Grupa 6, alături de Italia, Belgia, Portugalia şi Moldova.