Formaţia Dinamo Bucureşti a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (2-0), echipa croată HNK Hajduk Split, în manşa întâi a turului al treilea din preliminariile Ligii Europa.

69 afișări
Imaginea articolului Dinamo Bucureşti - Hajduk Split, scor 3-1, în prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Europa

Dinamo Bucureşti - Hajduk Split, scor 3-1, în prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Europa (Imagine: George Filip/Mediafax Foto)

Golurile gazdelor au fost marcate de Andrei Cristea '6 (penalti), Garat '40 şi Kone '70, iar oaspeţii au punctat prin Tomasov '64.

În minutul 6, Andrei Cristea a transformat un penalti acordat pentru un fault în careu al portarului Subasici la Torje.

Garat a marcat în minutul 40, reluând în poarta goală mingea revenită din bară, după şutul expediat de pe partea stângă de Adrian Cristea.

Hajduk a înscris în minutul 64, prin Tomasov, care l-a evitat pe Pulhac printr-o preluare spectaculoasă la marginea careului mare şi a şutat jos, la colţul lung, mingea atingând bara înainte de a intra în poartă.

Pentru Dinamo a mai punctat Kone, în minutul 70, cu un şut sub bară, de la 14 metri, după o minge respinsă.

Dinamo: 1. Curcă - 27. Homei, 25. Scarlatache, 30. Garat, 3. Pulhac - 5. Kone, 29. N'Doye, 22. Torje (8. Munteanu '54), 20. Ad. Cristea, 19. Ganea - 17. An. Cristea (14. Păun '77). Antrenor: Ioan Andone.

Hajduk: 1. Subasici - 20. Rezici, 22. Maloca, 5. J. Buljat, 17. Strinici - 4. Ljubicici (21. Brkljaca '44), 7. Vejici, 11. Andrici - 18. Oremus (14. Tomasov '46), 99. An. Sharbini - 10. Ibricici. Antrenor: Stanko Poklepovici.

Cartonaşe galbene: N'Doye '25, Torje '34, Pulhac '42, Kone '70 / Subasici '5, Oremus '29, J. Buljat '45+2, Vejic '55, Brkljaca '87.

Arbitri: Lee Probert (central) - Stephen Child, Simon Long (asistenţi) - David Webb (rezervă) - toţi din Anglia.

Pe panourile publicitare şi pe tabela de marcaj a stadionului Dinamo au rulat reclame cu noul slogan al brandului de ţară, "Explore the Carpathian Garden", lansat de Ministerul Turismului.

La meci au asistat aproximativ 12.000 spectatori.

Partida retur va avea loc joi, 5 august.