Prima pagină » Politic » Daniel Băluță despre relația cu Nicușor Dan: „Este un respect bilateral”

Daniel Băluță despre relația cu Nicușor Dan: „Este un respect bilateral”

Daniel Băluță a spus că a avut o relație bazată pe respect și colaborare cu Nicușor Dan, apreciind faptul că acesta a semnat autorizația pentru planșeul Unirii în ultima zi de mandat.
Radu Mocanu
04 nov. 2025, 18:37, Politic

Daniel Băluță, candidatul PSD la alegerile din București, a declarat că relația sa cu fostul primar general și actual președinte al României, Nicușor Dan, s-a bazat pe respect reciproc și colaborare instituțională.

„Faptul că Nicușor Dan în ultima zi de mandat, a semnat autorizație de construire pentru planșeul Unirii reprezintă un lucru extraordinar și profit de acest moment să-i mulțumesc pentru asta. De aceea am o relație corectă cu președintele României, am o relație de respect”, a afirmat Daniel Băluță într-un interviu acordat publicației G4Media.

Edilul sectorului 4 a vorbit și despre colaborarea cu Dan, când acesta era primarul general: „Împreună cu primarul general Nicușor Dan am făcut lucruri pentru București. Primăria Municipiului București a participat activ în viața Sectorului 4 la exproprieri pentru școli, licee, grădinițe, parcuri. Am avut o relație instituțională foarte bună, overall, pentru că ne uităm la rezultate. Iar din punct de vedere uman e normal. Avem o relație constructivă la nivelul acesta de respect bilateral”.

Privind participarea lui Nicușor Dan la evenimentul de lansare a candidaturii lui Cătălin Drulă, reprezentantul USR în cursa pentru PMB, Băluță a afirmat: „Viața m-a învățat și mai ales în competiția asta să nu judec. Sunt mai puțin interesat din acest punct de vedere de ceea ce competitorii mei fac”.

Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da