O analiză a distribuţiei celor mai recente videoclipuri ale grupării jihadiste arată varietatea tehnicilor folosite – inclusiv folosirea interesului manifestat de opinia publică pentru referendumul privind independenţa Scoţiei – pentru a-şi populariza materialele extremiste pe Twitter şi YouTube.
Aceste strategii sofisticate au determinat autorităţile să coopereze strâns cu companiile de Internet pentru a încerca să câştige războiul propagandistic. O unitate specială a poliţiei britanice lucrează cu companii precum Twitter şi YouTube pentru a bloca şi şterge aproximativ 1.100 de articole cu conţinut violent, care încalcă legislaţia britanică.
Citeşte şi: Preşedintele venezuelean Nicolas Maduro acuză occidentalii că au hrănit „monstrul” jihadismului
Agenţii de propagandă ai grupării Stat Islamic folosesc servicii puţin cunoscute pentru încărcarea conţinutului pe Internet, site-uri anonime pentru copierea textului şi numeroase conturi de Twitter pentru a evita controlul administratorilor şi a-şi publica online materialele.
Un agent de propagandă, Abdulrahman al-Hamid, le-a cerut celor 4.000 de abonaţi ai săi de pe Twitter, să-i prezinte cele mai interesante subiecte din Marea Britanie şi cele mai populare nume de cont pe care le-ar putea folosi pentru a-şi promova materialele. Abonaţii i-au răspuns că ar putea folosi hashtagurile #andymurray, #scotland, #scotlandindependence, #VoteNo şi #VoteYes, precum şi linkuri către contul de Twitter al premierului britanic David Cameron.
„Vă rog, munciţi din greu pentru a publica toate linkurile”, le-a cerut Hamid. El i-a admonestat pe abonaţii lui care se tem să nu le fie suspendate conturile. „Celui care se teme pentru contul său îi spun: «Jur că sunt alte persoane dispuse să se sacrifice pentru religia lor. Ar trebui să-ţi fie ruşine»”.
În acelaşi timp, un alt agent, cu contul @With_baghdadi, le-a cerut susţinătorilor grupării Stat Islamic să „invadeze” hashtagurile #voteno cu „videoclipul în care apare ostaticul britanic” John Cantlie.