Creditul neguvernamental a crescut în primele şase luni cu 20%
În prima jumătate a acestui an, creditele acoradate populaţiei au avut un avans de 21,53%, la 86,9 miliarde lei, iar finanţările atrase de firme au înregistrat o creştere în sold de 19%, la 91,25 miliarde lei.
Creditul în valută rămâne principala opţiune a populaţiei, soldul împrumuturilor fiind de 48,8 miliarde lei, cu 29% mai sus faţă de finele anului trecut. În schimb, firmele au început să se reorienteze către atragerea de resurse în lei, avansul creditului în monedă naţională depăşind dinamica împrumuturilor în valută, respectiv 23% faţă de 15,8%.
Comparativ cu jumătatea anului trecut, creditul în valută acordat populaţiei a avut un ritm de creştere foarte rapid, de peste 131%, în timp ce finanţările în lei pentru persoane fizice au sporit cu 36,4%.
Pe segmentul companiilor, dinamica finanţărilor în valută rămâne înaltă pe ultimele 12 luni, la 60,3%, în ciuda încetinirii ritmului în prima jumătate a anului. Pe de altă parte, evoluţia finanţărilor în lei s-a accelerat la 43,3%, faţă de un ritm de creştere de 33% în 2007.
În ultimele 12 luni, creditul neguvernamental a avut o creştere reală de 50,5%, pe seama majorării reale a componentei în lei cu aproape 29% şi cu 89,3% a componentei în valută exprimată în lei (exprimată în euro, creşterea creditului în valută a fost de 62,7%).
Masa monetară în sens larg (M3) a fost la sfârşitul lunii iunie de 161,49 miliarde lei, în creştere cu 38,9% faţă de iunie 2007 (27,9% în termeni reali). În această perioadă, numerarul în circulaţie a crescut cu 36,4%, la 23,59 miliarde lei.