Peste 16,5 milioane de euro pentru termoficare, primiți de PMB din fonduri europene suplimentare

Publicat: 29 07. 2025, 09:44

Primăria Municipiului București (PMB) va semna un act adițional împreună cu Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene, pentru actualizarea bugetului eligibil al proiectului.

Valoarea totală a contractului de finanțare a fost astfel actualizată la 1,76 miliarde lei, iar pentru etapa a II-a, finanțată prin PDD, bugetul total se ridică la 1,7 miliarde lei.

Potrivit municipalității, această investiție este „cea mai mare din ultimele decenii” în rețeaua de termoficare a orașului.

„Este un pas uriaș pentru eficientizarea sistemului de încălzire centralizată. Vom reduce semnificativ pierderile de agent termic, creștem eficiența energetică și, cel mai important, îmbunătățim confortul cetățenilor”, se arată într-un comunicat al PMB.