Assad, al cărui interviu a fost realizat marţi la Damasc, a declarat că această operaţiune va costa „un miliard de dolari” şi va dura cel puţin un an.
Preşedintele sirian a recunoscut că „prin aderarea săptămâna trecută la un tratat internaţional privind armele chimice”, Siria şi-a dat acordul „pentru a se debarasa de aceste arme, pentru a le distruge”.
„Cred că este o operaţiune foarte complicată din punct de vedere tehnic. Va necesita mulţi bani, în jur de un miliard” de dolari.
Distrugerea va respecta „un anumit calendar (…) va fi nevoie de un an, mai mult sau mai puţin”, a declarat Assad.
Citeşte şi: CRIZA DIN SIRIA: Regimul de la Damasc a cerut oficial aderarea la Convenţia pentru interzicerea armelor chimice
Citeşte şi: RAPORTUL ONU confirmă utilizarea armelor chimice în Siria, „fără echivoc şi în mod obiectiv”
Citeşte şi: Opoziţia siriană cere o rezoluţie care să interzică regimului să folosească aviaţia, rachetele, artileria şi armele chimice