Puigdemont a transmis prin intermediul unui mesaj pe Twitter: ”Este momentul ca toţi democraţii să se unească. Pentru Catalonia, pentru libertatea prizonierilor politici şi pentru republică”.
Un judecător spaniol a emis, joi, un mandat european de arestare pe numele fostului lider catalan Carles Puigdemont.
Opt foşti miniştri ai Guvernului regional din Catalonia, inclusiv fostul vicepremier Oriol Junqueras, au fost arestaţi, joi, după audierile ce au avut loc la Curtea Supremă din Spania.
Guvernul Spaniei a retras autonomia Cataloniei după proclamarea independenţei, iar Guvernul şi Parlamentul de la Barcelona au fost dizolvate. Madridul a convocat alegeri parlamentare anticipate în Catalonia, programate pe 21 decembrie.
Citeşte şi: Cutremur de 6,9 grade pe scara Richter, în Samoa
Citeşte şi: Donald Trump a început turneul de 11 zile în Asia, pe fondul tensiunilor accentuate legate de testele nucleare ale Coreei de Nord
Citeşte şi: Fostul premier catalan, ANUNŢ surprinzător de la Bruxelles: Sunt pregătit să candidez la alegerile din 21 decembrie/ Spania a emis un mandat european de arestare pe numele lui
Citeşte şi: Misiunea Coreei de Nord la ONU cere anularea sancţiunilor „brutale” împotriva Phenianului
Citeşte şi: Moşii de toamnă: Românii se roagă şi îi pomenesc pe cei adormiţi. Ce nu trebuie să faci în această zi
Citeşte şi: DOLIU la Hollywood. Actorul Brad Bufanda s-a aruncat în gol de pe o clădire din Los Angeles. Avea doar 34 de ani
Citeşte şi: Netflix se delimitează total de actorul Kevin Spacey, după acuzaţiile de hărţuire sexuală