- Home
- Externe
- BRUXELLES/FRANKFURT, (07.09.2017, 04:51)
- Andrei Ionascu
- Home
- Video
- Politic
- Vești bune
- Economic
- Social
- Externe
- Revolutions
- Marius Tucă Show
- Gândurile lui Cristoiu
- Coronavirus
- Facem România bine
Comisia Europeană vrea să sporească securitatea cibernetică în statele membre UE
Comisia Europeană vrea să sporească securitatea cibernetică în Uniunea Europeană prin creşterea investiţiilor în tehnologie, stabilirea unor măsuri mai stricte de protecţie a consumatorilor şi intensificarea diplomaţiei pentru a descuraja atacuri din partea altor ţări, relatează agenţia Reuters.
354 afişări

Comisia Europeană vrea să sporească securitatea cibernetică în statele membre UE
Comisia urmează să-şi anunţe propunerile într-un raport în cursul acestei luni, dar Reuters a obţinut o copie a documentlui. Proiectul mai prevede o cooperare sporită la nivel naţional pentru a opri atacurile viitoare.
Raportul Comisiei Europene solicită o injecţie de fonduri pe termen scurt, pentru a atinge o masă critică de investiţii şi pentru a depăşi "fragmentarea" în regiune, solicitând un "prim pas" în valoare de 1,8 miliarde de euro până în 2020.
Documentul citează estimări publice şi private potrivit cărora impactul criminalităţii cibernetice asupra UE a crescut de cinci ori între 2013 şi 2017 şi ar putea creşte de încă patru ori până în 2019. Europol a estimat pierderile la 265 de miliarde de euro pe an.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Un cuplu de chinezi, asasinați într-o cameră de hotel. Imagini de pe camerele de supraveghere
-
Nissan a lansat o maşină care are birou încorporat
-
COMENTARIU Marius Oprea: Psihologia cozii, cel mai bun agent al vaccinării
-
METEO Prognoza meteo până pe 15 februarie. Cum va fi vremea şi în ce regiuni se anunţă ploi
"Pentru a ne creşte şansele de a prinde atacatorii, trebuie să ne îmbunătăţim capacitatea de a atribui atacurile cibernetice către cei responsabili. Acest cadru constituie un prim pas spre dezvoltarea capacităţilor de semnalizare şi de reacţie la nivelul UE şi al statelor membre, cu scopul de a influenţa comportamentul potenţialilor agresori", se arată în raportul Comisiei Europene, citat de Reuters.





Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.




ULTIMA ORǍ
vezi mai multe