Leslie Moonves, starul din rândul şefilor de televiziune din SUA, a demisionat după acuzaţiile de hărţuire sexuală. ”Cadou de despărţire” de 120 de milioane de dolari de la CBS
Leslie Moonves, puternicul şef al postului CBS încă din 2006, una dintre figurile emblematice din televiziunea americană a ultimelor două decenii, şi-a dat demisia duminică în urma unui nou val de acuzaţii de hărţuire sexuală, scrie Reuters.
Plecarea sa din funcţia de CEO şi preşedinte a fost confirmată oficial de companie într-o declaraţie care coincide cu anunţul că s-a ajuns la o înţelegere cu principalii acţionari ai CBS, Shari Redstone şi National Amusements Inc.
Directorul de operaţiuni Joe Ianniello va prelua poziţia de CEO interimar, câtă vreme se va căuta un înlocuitor permanent.
Demisia executivului vine după ce şase femei l-au acuzat de hărţuire sexuală, într-un raport publicat duminică de revista New Yorker. Acuzaţiile femeilor se referă la incidente care s-ar fi petrecut între anii 1980 şi 2000.
Potrivit Reuters, Moonves ar putea primi până la 120 de milioane de dolari dacă investigaţia internă pe care o va face CBS va arăta că nu există motive întemeiate pentru înlăturarea executivului.
Moonves a transformat CBS dintr-un post de televiziune îmbătrânit în unul dintre cele mai populare posturi americane.
Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
CANCAN.RO
GANDUL.RO
ŞTIRILE ZILEI
-
astăzi, 17:49
Proteste masive în Slovacia. Organizatorii au cerut demisia premierului Robert Fico
-
astăzi, 17:48
Live text Războiul din Ucraina, ziua 1067. Cehia, Germania şi Polonia colaborează pentru centre de sprijin pentru refugiaţii ucraineni / SUA opreşte ajutorul către Ucraina pentru 90 de zile / Putin: „Puţin probabil ca Rusia să participe la negocieri de pace în viitorul apropiat”