Csoma Botond, reprezentantul UDMR, a transmis la Congresul Partidului Național Liberal că vechile atitudini nu mai funcționează.
Reprezentantul UDMR a recunoscut că relația cu PNL este complexă, cu momente bune, dar și tensionate, variind de la colaborare impecabilă în unele județe din Ardeal până la tabere adverse în altele.
Csoma a subliniat că UDMR va susține guvernul prin „muncă și seriozitate”, dar cu condiția ca partidul să fie consultat la deciziile majore. El consideră că fără consultarea tuturor partenerilor de coaliție, procesul decizional nu este corect.
Reprezentantul maghiar a pus accent pe necesitatea justiției sociale în al doilea pachet legislativ, argumentând că „fără echitate și fără justiție socială, oamenii nu vor avea încredere în acele măsuri dure pe care trebuie să le luăm”.
Csoma Botond a încheiat cu un avertisment împotriva „sinecuriștilor” care ar putea acapara aparatul bugetar, considerând că doar prin eliminarea acestora cetățenii vor avea încredere în măsurile guvernamentale.