Prima pagină » Politic » Olaf Scholz are coronavirus şi este în izolare. A fost depistat la revenirea dintr-un turneu în Orientul Mijlociu

Olaf Scholz are coronavirus şi este în izolare. A fost depistat la revenirea dintr-un turneu în Orientul Mijlociu

Cancelarul Germaniei, Olaf Scholz, a fost depistat ca fiind infectat cu virusul SARS-CoV-2, la revenirea dintr-un turneu în Orientul Mijlociu, şi este în izolare, anunţă Guvernul de la Berlin, conform publicaţiei Süddeutsche Zeitung.
Olaf Scholz are coronavirus şi este în izolare. A fost depistat la revenirea dintr-un turneu în Orientul Mijlociu
Mihai Draghici
26 sept. 2022, 14:36, Politic

Olaf Scholz are simptome uşoare şi este în izolare în apartamentul oficial de la sediul Guvernului.

Olaf Scholz a revenit duminică dintr-o vizită de două zile efectuată în Orientul Mijlociu, unde a negociat o serie de contracte în domeniul energiei. Testul de coronavirus efectuat duminică a fost negativ, dar cel de luni a ieşit pozitiv.

„O serie de întâlniri programate în cursul acestei săptămâni au fost anulate, iar o reuniune cu premierii landurilor germane va fi organizată prin videoconferinţă”, a declarat Steffen Hebestreit, purtătorul de cuvânt al Guvernului german. Această reuniune are rolul stabilirii surselor de finanţare pentru noul plan de asistenţă în scopul contracarării efectelor inflaţiei.

Recomandarea video

Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da