USR amână pentru miercuri anunţarea candidaţilor. Un singur ministru a rămas în discuţii cu formaţiunea pentru a candida

Publicat: 24 10. 2016, 16:50
Actualizat: 04 04. 2020, 13:12

”E un singur ministru cu care USR discută şi mai mulţi secretari de stat şi consilieri”, au declarat pentru MEDIAFAX surse din cadrul formaţiunii conduse de Nicuşor Dan. Totodată, anunţarea candidaţilor a fost amânată pentru miercuri, deşi liderul USR declara duminică seara faptul că ”lista celorlalţi miniştri şi secretari de stat o veţi afla mâine (luni – n.r.)”.

Săptămâna trecută, Nicuşor Dan declara că formaţiunea pe care o conduce poartă discuţii cu cinci – şase miniştri şi secretari de stat din Guvernul Cioloş pentru a candida pe listele USR la alegerile parlamentare din 11 decembrie.

Până acum şi-a anunţat candidatura din partea USR secretarul de stat în Ministerul Economiei, care a şi demisionat din funcţie pentru a candida pentru un loc de deputat de diaspora.

De asemenea, şi fostul ministru al Culturii Vlad Alexandrescu a anunţat săptămâna trecută că va candida din partea USR la alegerile din 11 decembrie.