- Home
- Politic
- BUCUREŞTI, (04.01.2018, 13:57)
- Gabriel Pecheanu
- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Facem România Bine
- Ieși pe plus
- Video
Varujan Vosganian: În cazul unei restructurări guvernamentale, ALDE nu are de ce să renunţe la unul din ministere
Purtătorul de cuvânt al ALDE, Varujan Vosganian, a declarat, joi, că că o comasare a Ministerului Apelor şi Pădurilor în cel al Mediului ar fi ”o reîntoarcere la normalitate”, dar a ţinut să excludă posibilitatea ca, la o eventuală restructurare a Executivului, ALDE să piardă vreun portofoliu.
547 afișări

Varujan Vosganian: În cazul unei restructurări, ALDE nu are de ce să renunţe la unul din ministere
”Prin tradiţie, Mediu, Apele şi Pădurile au fost împreună. Sunt mai multe ministere care s-au desfăcut din criterii de natură politică, pentru că existenţa coaliţiilor a necesitat acest lucru. De exemplu Energia şi Economia până în 2013 au fost împreună, în Ministerul Economiei. Ministerul Mediului a avut întotdeauna Apele şi Pădurile, care s-au separat în clipa în ca a apărut coaliţia PSD - PNL. Deci sunt anumite ministere care s-au reconfigurat în momentul unor coaliţii între partide. Deci dacă acum ministerul se reconfigurează în Ministerul Mediului, pe care îl conduce doamna Gavrilescu, după părerea mea este o reîntoarcere la normalitate”, a declarat pentru MEDIAFAX Varujan Vosganian.
ULTIMELE ȘTIRI
-
O elevă de 11 ani a supraviețuit masacrului din Texas, prefăcându-se că e moartă și acoperindu-se cu sângele unui prieten
-
Liderii Germaniei şi Franţei i-au cerut lui Putin să poarte „negocieri serioase” cu Zelenski
-
Finala Ligii Campionilor. Real Madrid şi Liverpool se înfruntă pentru a treia oară în ultimul act
-
Cod galben de ploi în Capitală. 29 de copaci căzuţi şi 19 maşini avariate în urma furtunii
El a exclus, însă, ca ALDE să piardă vreun portofoliu dacă se restructurează Guvernul.
”În primul rând că ALDE nu are de ce să renunţe la unul din ministere, pentru că această proporţie între păartide a fost stabilită în momentul în care am creat coaliţia de susţinere a guvernului. Orice altă discuţie va fi anunţată de coaliţie, în momentul în care ea se va face”, a mai spus Vosganian.









Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.




PROSPORT.RO

CANCAN.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe
ŞTIRILE ZILEI
-
astăzi, 21:55
LIVE TEXT Războiul din Ucraina, ziua a 94-a. 10.000 de soldaţi ruşi sunt în Lugansk. Trupele ucrainene bat în retragere. Armata rusă avansează rapid în est. Un deputat comunist rus îi cere lui Putin să pună capăt războiului din Ucraina / SUA vrea să ofere Ucrainei rachete cu rază mare de acţiune
-
astăzi, 21:53