Andronescu: Codul educaţiei, făcut cu experţi, nu vreau să facem din educaţie o miză politică
Demnitarul a spus că nu răspunde acuzaţiei preşedintelui Organizaţiei de Femei a PDL, Sulfina Barbu, potrivit căreia legea educaţiei a ministrului Andronescu se situează în afara programului de guvernare, iar asumarea răspunderii se va face pe proiectul comisiei prezidenţiale, la care se vor accepta propuneri de modificare, precizând că nu se amestecă în chestiuni politice.
Ministrul Educaţiei a subliniat că noul cod al educaţie a fost elaborat împreună cu experţi, reprezentanţi ai sindicatelor, ai părinţilor şi elevilor şi că actul adună tot ceea ce înseamnă legislaţie pe învăţământ, asigură măsurile de reformă şi este un cod coerent care dă stabilitate.
"Nu vreau să facem din educaţie o miză politică. Ne-am ocupat de acest cod împreună cu experţi, cu sindicate, cu studenţi şi elevi. Pentru prima oară codul educaţiei cuprinde şi reglemetări referitoare la statutul elevilor şi studenţilor. Este o legea, ca oricare alta, perfectibilă", a mai spus Andronescu.
Ministrul Educaţiei a declarat că acest cod va fi pus de vineri în dezbatere publică, pentru a putea fi modificat acolo unde sunt nemulţumiri, astfel încât legea să aibă cea mai bună formă.
Andronescu a precizat că a lucrat cu partenerii sociali la legea descentralizării în învăţământ şi aceasta se regăseşte în codul educaţiei, iar reforma curriculară a început din ianuarie şi este de asemenea inclusă în cod.
Ministrul a mai spus că reforma evaluării cadrelor didactice şi a elevilor este cuprinsă în codul educaţiei, iar evaluarea va duce la creşterea performanţei şcolare.
"Am făcut în şapte-opt luni ce n-au făcut miniştii în patru – cinci ani. Miclea putea implementa aceste soluţii în perioada mandatului său", a afirmat Andronescu.